Bebeklerin Bilmediğiniz Özellikleri | Adım Adım Bebek Eğitimi ve Gelişimi

Bebeklerin Bilmediğiniz Özellikleri

Bebekler bizleri oldukça şaşırtacak özelliklere sahiptir. Bizler bebekleri, fiziksel yetileri henüz tamamlanmamış ve yardıma muhtaç olan şirin insan yavruları olarak görürüz. Oysa bebekler fiziksel yetilerinin aksine oldukça gelişmiş bir beyinle dünyaya gelirler. Bu konuda insanı hayrete düşürecek pek çok araştırma mevcuttur. Öyle ki, bu özelliklerden bazılarını büyüdükçe kaybolan süper güçlerimiz olarak adlandırabiliriz.

Araştırmalara göre, bebeklerin oldukça ilerlemiş işitme kabiliyetleri vardır. Bebeklerin gelişim süreçlerinde onların kulaklarına her ses eşit seviyede duyulur. Fakat yaş ilerledikçe modern beyin dar bir ses aralığına odaklanır. Bizim için önem taşımayan her sesi arka plana atar. Bebekler içinse her ses ön plandadır. Ayrıca bebekler, müzik tonları arasındaki geçişleri ayırt edebilmektedirler. Bütün yeni doğan bebekler, ırk ayrımı olmaksızın 440 hz yüksekliğinde ve La notasıyla ağlamaktadırlar. Bebeklerin özellikle annelerinin ilgisini çekebilmek için yalandan ağlama yetenekleri olduğuna dair de pek çok deney bulunmaktadır. Yeni doğmuş bebeklerden ilk üç hafta gözyaşı gelmemektedir. Onlar yalnızca çığlık atmaktadırlar. Konu ses tercihine geldiğinde ise, bebekler her zaman kadın sesini tercih etmektedir.

Fiziksel özelliklerine baktığımızda ise yine bizi şaşırtacak şeyler görürüz. Bebekler ilk 7 ay boyunca nefes alma ile yutkunma eylemlerini aynı anda gerçekleştirebilirler. Kimi zaman ise bebekleri gözleri açık biçimde uyurken görebiliriz. Bu bebeklerin gelişim süreçlerinde rastlanabilen normal bir durumdur. Yeni doğanlar, gözleri açık ve gözleri yuvalarında hareket ederken bile uyuyabilirler. Ayrıca bebeklerin gözleri, yetişkin olacaklarında gözlerinin alabileceği boyutun %75i kadar büyümüş durumdadır. Bu yüzden kafalarına oranla iri gözlü olarak görülmektedirler. Bir diğer fiziksel özellik ise, bir yaşına gelmemiş her bebeğin diz kapaklarında kemik bulunmayışıdır. Onun yerine yalnızca bir kıkırdak yapısı bulunmaktadır.

Bebeklerin eğitimlerini düşünmeden önce şu bilgiye de kulak vermek gerekir. Bebekler, bir dili tam olarak konuşamamaları, onların çevrelerindeki insanların duygusal durumlarını çok hızlı bir şekilde okumalarına katkı sağlamaktadır. Araştırmalar, bebeklerin akıl okumayla karşılaştırdıkları vücut ve yüz dilini okumada oldukça yetenekli olduklarını göstermektedir. Bebekler, ifadelerdeki en küçük psikolojik değişime karşı aşırı derecede hassaslardır. Sahte bir gülüşün altındaki olumsuz bir duyguyu  bile anlayabilirler. Bu da bizlerin, bebekken sahip olduğumuz fakat sonradan yitirdiğimiz küçük telepatik yeteneklerimiz olduğunu gösterir.

Adım Adım gelişim setleri ile çocuklar eğlenerek öğrenir, planlı gelişir.