Çocuklarların Eğitimindeki En Önemli Unsur: Öğretici Oyunlar | Adım Adım Bebek Eğitimi ve Gelişimi

Çocuklarların Eğitimindeki En Önemli Unsur: Öğretici Oyunlar

Günümüzde ebeveynler çocuklarının hareketli davranışlarını durdurmak, kendilerinin işlerini de kolaylaştırmak adına, çocuklarının ellerine çeşitli teknolojik aletler vermektedir. Çocukların internetle erken yaşta tanışmaları uzmanlar tarafından bebeklerin gelişimi açısından çok uygun bulunmuyor. Teknolojik bir cihazın esiri olarak bir köşede onunla oynayan çocuk, sosyal olarak geride kalabilir. Bebekler ve çocuklar aileleriyle ve diğer insanlarla paylaşarak, birlikte oyunlar kurarak oynamaları gereken zamanları teknolojik aletlerde çeşitli videolar izleyerek geçiriyor. Bunların bir dengesi olmak durumunda ve bu dengeyi kurmak ailelerin elinde. Çocuğunuz her gittiği yere yanında bu tarz teknolojik aletleri de götürmek isteyebilir. Bunun yerine çocuğa, ona değer vereceği ve özen göstereceği bir oyun arkadaşı edinilebilir. Bu bir oyuncak ayı, pelüş oyuncak, bir bez bebek bile olabilir. Böyle özel bir eşyaya sahip olmak çocuğa sorumluluk, aidiyet, sevgi ve değer bilinci verecektir. Bu değeler, bebeklerin ve çocukların gelişiminde çok önemlidir. Çocukları hipnotize eden ve bağımlı hale getiren teknolojik oyunlar, çocuğun yaratıcı hayal dünyasına da sınırlar koyabilir. Bu çocuğun zihinsel gelişimi için çok faydalı olan ve istenen bir durum değildir. Çocuk beyninin en elverişli olduğu dönemde, ayına uygun oyunlar ile eğitimi birleştirmek büyük önem taşır.

Ebeveynler çocuklarıyla mutlaka birlikte oynamaya ve oyunlar üretmeye çaba harcamalıdır. Birlikte taklit yapma, dans etme, saklambaç, yakalamaca, top oyunları oynayabilirler. Bu oyunlar sıkıcı olmayacak biçimde öğretici hale de getirilmelidir. Örneğin taklit oyununda, çocuk hayvanları, taşıtları, bitkileri iyice tanır hale getirilebilir. Saklambaç ve yakalamaca oyunu ile çocuğun dikkat düzeyi yükseltilebilir. Top oyunları ile sayılar ve renkler öğretilebilir. 2 yaşından itibaren çocuklar çevrelerini keşfetmekten büyük zevk almaktadır. Tam bu dönemde onlara öğretilecek olan nesneler, ilgileri oldukça çekecektir. Ayrıca çocuklar ebeveynlerinin gözetiminde çeşitli yapbozlarla ve zeka geliştirici oyunlarla oynayabilirler. Çocuğun yaşına uygun seçilen mümkün olduğu kadar küçük parça içermeyen oyunlar, ebeveynlerinin gözetiminde çocuklara verilmelidir. Çocuklara öğretici olarak müzikle ilgili çeşitli oyunlar da sunulmalıdır. Müzik ve şarkılar çocukların dil gelişimine de fayda sağlamaktadır. En önemli öğretici oyunlardan biri de, resim yapmaktır. Çocuklar televizyon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerden uzak tutmalı ve öğretici, eğlenceli, yararlı ve sosyal yanı güçlü zaman geçirmeleri sağlanmalıdır.

Ay ay gelişimin oldukça önemli olduğu günümüzde, bebeklerin ve çocukların aylarına özel olarak yapmanız gereken aktiviteleri belirlemenizde fayda var. Duygusal- sosyal, zihinsel, motor ve dil gelişimlerinde büyük katkı sağladığınızı bebeğinizle birlikte keşfetmek için eğitici oyunların ne kadar değerli olduğunu göreceksiniz.

Adım Adım gelişim setleri ile çocuklar eğlenerek öğrenir, planlı gelişir.