Bebek Eğitiminde Beslenme | Adım Adım Bebek Eğitimi ve Gelişimi

Bebek Eğitiminde Beslenme

Bebeklerin beslenmesinde ilk ve en önemli besin anne sütüdür. Bir bebeğin büyümesi ve gelişmesi için ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütüne ihtiyacı vardır. Anne sütü ile beslenen bir bebeğin, su bile içmesine gerek yoktur. Bu yüzden, ilk 6 ay boyunca emziren annelerin de beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. İlk 6 aydan sonra ise bebeklerin farklı gıdalar ile tanışmasının vakti gelmektedir. Bu süre boyunca anne sütünden başka besin almamış bir bebek için, bu tanışma oldukça önemlidir. Bebeğe her ne kadar farklı besinler verilecek olsa da, doktorlar ek besinlerin yanında 2 yıl daha anne sütü verilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Farklı gıdalarla beslenmeye başlanacak bebekler için önemli olan, hangi besinlerin verilmesinden önce hangi besinlerin verilmemesinin iyi bilinmesidir. Çünkü 1 yaşına kadar bebeklerde alerjiye, zehirlenmeye ve taneleri bakımından boğulmaya sebebiyet verecek besinlerden kesinlikle uzak durulması gerekir. 1 yaşına ulaşmamış bir bebeğe kesinlikle verilmemesi gereken gıdalardan bazıları şöyledir:

* Bal
* Yumurta akı
* İnek sütü
* Çikolata, kakao
* Çilek, domates, kivi, fıstık ezmesi gibi alerji potansiyelli gıdalar
* Deniz ürünleri
* Şarküteri ürünleri
* Konserve ve dondurulmuş gıdalar
* Katkılı, tuzlu, salçalı, baharatlı hazır gıdalar
* Kuruyemiş, patlamış mısır, pastil, sakız gibi taneli ya da yapışkan besinler

Bebeklere verilebilecek ilk gıdaların tek çeşitten oluşan, basit, alerji riski olmayan besinlerden seçilmesi gerekmektedir. Sabah ve öğle öğünleri arasına eklenebilen meyve püresi, bebek için lezzetli bir başlangıç olabilir. Aynı meyvenin miktarını artırarak birkaç gün boyunca vermek ise olası alerji ve bağırsak problemlerinin gözlemlenebilmesini sağlamaktadır. Bebeğin ayına göre uygun sebze çorbası hazırlamak da oldukça faydalıdır. Patates, havuç, pirinç ve zeytinyağı ile hazırlanan ve öğle öğününde verilen sebze çorbasına kış mevsiminde lahana, brokoli, ıspanak, pırasa, kereviz, karnabahar; yazın ise kırmızıbiber, kabak, enginar, taze fasulye, semizotu gibi sebzeler eklenebilir. 8. Aydan sonra ise tarhana ve mercimek çorbası verilmesi uygundur. Sebze çorbasının blenderdan geçirilmemesi daha iyidir. Çünkü tamamen pütürsüz yemeye alışan bebek, daha sonra pütürsüz gıdaları yemeyi reddetmektedir.

Adım Adım gelişim setleri ile çocuklar eğlenerek öğrenir, planlı gelişir.