Makaleler


Oyunun Karşı Konulmaz Gücü

“Oyun” çocuğun dünyasında kendini ifade etmesi, yaratıcı becerilerini geliştirmesi ve iyi vakit geçirmesi kadar, anne-baba ilişkisindeki pek çok çatışmayı çözmek ve bir uzlaşma ortamı yaratmak için en önemli alandır.

Devamını okuyun...

Çocukluk Döneminde Kaygı Bozuklukları

Kaygı Bozuklukları çocuk ve ergenlerde oldukça sık görülmekle (%6-%8) birlikte davranışproblemlerine göre daha az başvuru nedeni olmaktadır. Bunun bir nedeni problemi yaşayan çocuğun çevresindekilere zarar verici, rahatsızedicidavranış ya da tutumlar göstermeyip problemi daha iç dünyasında, kendi kendine yaşaması, çevresinin bundan dolaylı olarak etkilenmesidir. Aşağıda çocuklarda sıklıkla karşılaşılan kaygı bozukluklarına yer verilmiştir.

Devamını okuyun...

Anne-Baba-Çocuk Üçgeninde Sorun Çözme ve İletişim

Anne-babaların kendilerini en fazla çaresiz hissettikleri konulardan biri, büyümekte olan çocuklarına sağlayacakları “disiplin” in en doğrusun ve sağlıklısının nasıl olacağıdır. Aile içinde disiplin, salt problem çözme ile tanımlanamaz. Anne-babanın herhangi bir sorun olmadığında da çocuk tarafından dinlenir olmaları önemlidir ve bunun yolu iyi ilişkiden geçer.

Devamını okuyun...

Televizyon Gerçekten Sihirli Bir Kutu Mu ?

Günümüzde televizyon, çocuklarımızın en çok tercih ettiği iletişim ve eğlence araçlarından biridir. Rengarenk, sürekli değişen görüntüler ve sesler örüntüsü sunan bu “sihirli kutu” kimi zaman çocuklarımızın hayatında oyun vaktinden bile daha fazla zaman almakta.

Devamını okuyun...

Ortak Dikkat Nedir ?

Bebekler dış dünyaya ilişkin ilk bilgiyi annelerinin (ya da ona bakım veren kişinin) aracılığıyla öğrenir. Yeni doğmuş bir bebek uyanık olduğu zamanın çoğunu annesinin memesinde ve onun yüzüne bakarak geçirir.

Devamını okuyun...

Adım Adım gelişim setleri ile çocuklar eğlenerek öğrenir, planlı gelişir.