0 – 8 Ay Arası Minikler


0-8 arası bebek gelişimi nasıldır ?

Sabırsızlıkla beklediğiniz o an geldi ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Onu daha yakından tanımanız için işte size birkaç ipucu:

– Yeni doğan bebeğinizin sık sık ağlaması çevresine verdiği doğal bir tepkidir. Kısa süre içinde ağlama sesinden bebeğinizin neye ihtiyacı olduğunu anlayabileceksiniz.

– Bebeğiniz ilk ayda zamanının çoğunu uyuyarak geçirecektir. Bu, onun dış dünyaya alışmasını sağlayacaktır. Bu dönemde onu kucağınıza aldığınızda kendisini güvende hisseder. Ayrıca yine bu dönemde onunla sık sık konuşmanız ona hem keyif verecek hem de onu sakinleştirecektir.

– İkinci ve üçüncü aylarda bebeğinizin artık daha hareketli olduğunu göreceksiniz. Sizi her gördüğünde mutluluktan kıpır kıpır oynamaya başlayacaktır. Ellerinin de farkına vardığı bu dönemde ellerini sık sık ağzına götürecektir. Bu aylarda bebeğiniz etrafındaki seslere doğru dönmeye başlayacak ve ağlama dışında “agu” vb. farklı sesler de çıkarmaya başlayacaktır.

– Dördüncü ay itibari ile bebeğiniz artık daha sosyal olacaktır. Ellerinden sonra ayaklarını da keşfeden bebeğiniz, onları tutmak ve emmek için çaba gösterecektir. Bu küçük oyun onu çok mutlu edecektir.

– Dört- altı ay arasında bebeğinizi destekli oturması için teşvik edebilirsiniz. Aynı zamanda yüzükoyun veya sırtüstü yuvarlanmayı da öğrenecektir. Bebeğiniz yüzükoyun durumdayken uzağa sevdiği bir oyuncağı koyarak emeklemesi için teşvik edebilirsiniz.

– Bebeğinizin sürekli olarak yeni deneyimler edindiği ve yeni beceriler geliştirdiği 6. Ay sonrası dönem oldukça heyecan vericidir. Bu aydan itibaren günlük cisimler ve oyuncaklar bebeğiniz için çok ilgi çekici olmaya başlar. Nesneleri ağzına götürerek tanımaya çalıştığı bir döneme girdiği için de eline aldığı her şeyi ağzına götürmek istemesi normal bir süreçtir. Konuşma ve iletişim becerilerinin gelişmesini desteklemek amacı ile çocuklar için hazırlanmış şarkıları dinleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sabırsızlıkla beklediğiniz o an geldi ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Tebrik ederiz! Birlikte sağlıklı, keyifli bir ömür geçirmenizi dileriz. Bebeğinizin sürekli olarak yeni deneyimler edindiği ve yeni beceriler geliştirdiği 6. Ay sonrası dönem oldukça heyecan vericidir. Bu aydan itibaren günlük cisimler ve oyuncaklar bebeğiniz için çok ilgi çekici olmaya başlar. Bu nedenle bu dönemde birlikte etkinlikler yapmaya başlayabilirsiniz. Adım Adım ile tanışmanıza çok az kaldı.