9-24 Ay Arası Bebekler


9-24 arası bebek gelişimi nasıldır ?

İlk adımlar, ilk sözcükler gibi birçok ilkin yaşandığı dönemin kapısını araladınız bile. Bebeğiniz sosyal becerileri olan, vücudunu kontrol edebilmeye başlamış küçük bir insan haline gelecektir bu dönemde. Bu heyecan ve mutluluk verici süreçte bebeğinizin gelişimine nasıl destek olabilirsiniz, bir bakalım:

– 9. Ay itibari ile sizinle daha çok konuşmaya başlayan bebeğinizin anlamsız sesleri arasında ilk anlamlı kelimelerini de duymaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde kısa hikayeler okumak, resimli kitapları birlikte incelemek dil gelişimi açısından oldukça faydalı olacaktır. Farklı dokuları tanıması ve keşfetmesi için bu özelliklere uygun kart, nesne, oyuncaklar temin edebilirsiniz.

– 11. Ay itibari ile bebeğinizde ilk adımları atma eğilimi görebilirsiniz. Yetişkinler için kolay, ancak minikler için zorlu olan bu süreçte bebeğinizi mümkün olduğunca teşvik etmelisiniz. 11. Ay Adım Adım Eğitim setimiz içerisinde bu amaca uygun hazırlanmış bir aktivitemiz de bulunuyor. İlerleyen aylarda bu becerisini daha da geliştirecek, yürürken gördüğü bir nesneyi almak için çömelecektir, bir süre sonra da elinde taşımaya başlayacaktır. Ancak bu aylarda bebeğinizin henüz yürümüyor olmasının da endişelendirici bir durum olmadığını, her bebeğin gelişim süreçlerinin birbirinden farklı olduğunu unutmamak gerekir.

– 12. Ay itibari ile bebeğiniz sizinle iletişime geçmek için daha çok çaba gösterecektir. Bu dönemde eli ile işaret ettiği nesneleri ona vermeden önce ismini söylemeniz yeni kelimeler öğrenmesi için oldukça önemlidir. Birlikte kitap okurken kitabın sayfalarını kendisi çevirmek isteyecektir, kalın sayfalı kitap sayfalarını çevirmekte zorlandığını gördüğünüzde veya ince sayfalı kitaplarda yırtma eğiliminde olabileceğinden birlikte çevirmek için yardımcı olabilirsiniz.

– Bebeğiniz bir yaşını doldurduğu dönemde anne-baba haricinde sık görüştüğü aile bireylerini de daha yakından tanımaya başlayacak ve aile fertlerinin yaptıklarını taklit ederek davranış kalıplarını öğrenecek ve günlük yaşamı tanımaya başlayacaktır. 13. Ay Adım Adım Eğitim Setimiz içerisinde sevgi dolu iki hikâye kitabı sizi bekliyor.

– Bebeğiniz bu aylarda yapabildiklerinin farkına varmaya başladıkça, yeni şeyleri denemeye daha istekli hale gelecektir. Denetlenmeye ihtiyacı olsa da ara sıra kendi kendine öğrenmesine fırsat tanımak önemlidir.

– 16. Ay itibari ev içinde artık daha aktif olan bebeğinizin ilgi alanlarına mutfak ve banyo da girmiştir. Özellikle yemek pişirirken ve yemek yerken kullanılan birçok malzemenin yer aldığı mutfak, keşfedilmesi gereken yeni bir dünyadır. 16. Ay Adım Adım Eğitim Seti ve 17. Ay Adım Adım Eğitim setimiz içinde yer alan materyallerimiz ile siz günlük işlerimizi yaparken bebeğiniz de bu yeni iki dünyayı keşfe çıkabilir.

– Bu dönemde bebeğiniz rol yapma oyunlarını çok sevecek ve oyunlarında tıpkı sizin gibi davranacaktır.

– 18. Ay itibari ile bebeğinizin anlama kapasitesinde belirgin bir gelişme olur. Oyunları çok daha anlamlı bir nitelik taşır. Bu aylarda rahat kavrayabileceği bir kalem ile kâğıt üzerine ilk çizgi çalışmalarını yapmaya başlayabilir.

– Bu aylarda yavaş yavaş bireyselleşme sürecine giren bebeğiniz, ilk belirtileri yemek yeme konusunda gösterecektir. Siz sofrayı hazırlarken bir yandan onun da 20. Ay Adım Adım Eğitim Seti’ndeki aktiviteleri uygulamasına ne dersiniz?

-Bebeğiniz iki yaşına yaklaşırken, gelişim sürecinde önemli bir yeri olan “tuvalet eğitimi” aklınızı kurcalamaya başlayabilir. Nereden başlamalı, bebeğinize bu süreçte nasıl davranmalı, acaba doğru zaman geldi mi gibi sorulara yanıt ararken, “temizlik” kavramını bebeğinize aşılayan aktiviteler ve bir yandan sizi de rahatlatacak bilgiler 24. Ay Adım Adım Eğitim Setimizde sizi bekliyor.

İlk adımlar, ilk sözcükler vb. birçok ilklerin yaşandığı dönemin kapısını araladınız. Bebeğiniz sosyal becerileri olan, vücudunu kontrol edebilmeye başlamış küçük bir insan haline gelecektir bu dönemde. Yine bu aylarda yavaş yavaş bireyselleşme sürecine giren bebeğiniz, ilk belirtileri yemek yeme konusunda gösterecektir. Bu dönem fiziksel olarak oturabildiği bir dönem olduğundan kitap üzerinde etkinlik yapmanın tam zamanıdır! Adım Adım ile aile içi iletişiminizi artırabilir, miniğinizin bebeklik dönemindeki gelişimini planlayabilirsiniz.