Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

6 - 12 Ay Bebekler İçin Aktiviteler

6 - 12 Ay Bebekler İçin Aktiviteler

Deneyimler önemlidir. Özellikle de küçük bir çocukken edindiğimiz deneyimler… Çocuğunuzla birlikte oynayacağınız, araştıracağınız, güleceğiniz, eğleneceğiniz ve öğreneceğiniz oyunlar iyi bir deneyimin de temellerini oluşturur. Anne-baba ve çocuk olarak birlikte oyun oynadığınızda aranızdaki bağ da güçlenir. Biz de bu gelişim sürecinden yola çıkarak 6-12 ay arası çocuğunuzla oynayabileceğiniz oyunlara ve etkinliklere yer verdik.

6 - 12 Ay Etkinlik/Oyun Önerileri

Kule Oyunu

Kapları veya kutuları üst üste koymak çok amaçlıdır. Çok küçük yaştan itibaren bebekler renklere ve şekillere tepki verirler. Bu etkinlik de hareketlere ve seslere eşlik etmek için onlarla bol bol konuşun.

Karşılıklı olarak yere oturun ve kutulardan kule yapmaya başlayın. Kuleyi yaparken, bir taraftan da bebekle konuşun: ‘’Hadi bir kule yapalım!’’ diyerek iletişiminizi canlı tutun. Kuleyi yaptıktan sonra ‘’Aaa ne kadar büyük bir kule oldu değil mi, hangi renkleri kullandık?’’ sorular sorun. Kuleye dokunmak isterse, incelemesine fırsat tanıyın ve birlikte kuleyi yıkarken ‘’Kule şimdi yıkılıyor!’’ şeklinde ses tonunuza heyecan katın. Sonrasında bebeğinizin de yeni bir kule yapmasını isteyin. Bu etkinlik aynı zamanda el – göz koordinasyonunu da sağlar.

Yemek Zamanı

Bebeklerle ve çocuklarla sevgi dolu bağlar yaratmak için günlük olayları ve düzenli işleri kullanmak iyi bir yöntemdir. Beslenme zamanları da bunun için mükemmel fırsatlardır. Yemek saatleri hem sizin hem de bebekleriniz için keyif verici bir zamana dönüşebilir.

Bebeği dikkatlice mama sandalyesine oturturken, aynı zamanda bebekle de konuşun. ‘’Mama zamanı, karnın acıktın mı?’’ gibi sorularla sohbete başlayabilirsiniz. Bebeğe mama verirken, yemek hakkında ‘’Bakalım bu öğlen ne mamamız var? Aaa bugünkü yemeğimiz…’’ şeklinde konuşun. Yemeğin tadı, şekli, rengi, ne tür bir yiyecek olduğuna dair onunla sohbet edin.

Hadi Dans Edelim!

Müzikli oyun etkinlikleri, bebeğinizle ilişkinize ritim ve tempo katarken, doğrudan temasınızı da devam ettirecek bir etkinliktir. Bebekler müzikten hoşlanır. Bebeklerin kendilerini anlatma yöntemlerinden biri olmasının yanı sıra, yetişkinlerle de iletişimi devam ettirmelerini sağlar. Bu tarz etkinlikler için tek ihtiyacınız, bebekler için eğitici şarkılardır.

Cep telefonunuzdan, bilgisayarınızdan veya müzik setinizden bir çocuk şarkısı açın. Bebeğinizle ayakta veya kucağınıza alarak dans etmeye başlayın. Birlikte müziği dinlerken, bir yandan da beraber ve yavaşça odanın içinde dönün. Dans ederken bebeğinizin tepkilerini gözlemleyin ve keyif alıyorsa farklı şarkılar açarak dansınıza devam edin. Müzik kutusu sayfamızdan da eğlenceli çocuk şarkılarına ulaşabilirsiniz.

Nerede Bu Parmaklar?

Bu etkinlik her an, her yerde yapabileceğiniz, hiçbir ön hazırlık gerektirmeyen bir etkinliktir. Ayak parmaklarının farkına vardıktan sonra bebekler bunlarla çok ilgilenir ve her fırsatta incelemek ister. Ayaklarını ve ayak parmaklarını keşfetmek ve nesnelerle yüzeyleri ayaklarıyla hissetmek için, bebekler günün belli dönemlerini çıplak ayakla geçirmelidir.

Yere oturarak bebeğin çoraplarını çıkartın ve bir yandan da bebeğe ne yaptığınızı anlatın: ‘’Hadi bakalım çoraplarını çıkaralım, hoop, bir tanesi gitti, hoop diğeri de gitti!’’ şeklinde sohbet edin. Bebeğin ayak parmaklarını tutarken, bir yandan da ‘’Nerede bu parmaklar?’’ diye sorun. Yavaşça bebeğin ayaklarını ve bacaklarını aşağı-yukarı hareket ettirin. Gıdıklayın, üfleyin. Bebeğin bacaklarına, ayaklarına ve parmaklarına uzanıp onları tutması için zaman tanıyın.

Şıp Şıp Oyunu

Suyla oynamak çok sevilen bir etkinliktir ve bebek için de çok yatıştırıcı olabilir. Şekilleri ve sesleri tanıtırken bol miktarda eğlenebilirsiniz.

Çamaşır leğenini yarıya kadar suyla doldurun ve yere sermiş olduğunuz bir havlunun üzerine koyun. Bebeğinizi kucağınıza oturtarak, yavaşça parmaklarınızla suya dokunun ve şıp şıp yaparak suyu bebeğe gösterin: ‘’Bak burada ne varmış? Aaa, su varmış!’’ Bebeğinize ‘’Suya dokunmak ister misin?’’ diye sorarak, parmaklarıyla suya dokunmasına izin verin. Suyla oynamak hoşuna giderse sevdiği oyuncakları da leğenin içine ekleyebilirsiniz.

Duyu Sepeti

Duyusal oyunlar, bebeğinizin his duygusunun gelişmesini destekleyerek bebeğinize yeni dokuları ve malzemeleri tanıtmanıza olanak sağlar. Evinizdeki mevcut kaynakları kullanarak bu etkinliği yapabilirsiniz.

Farklı dokulara sahip nesneleri veya bebeğinizin ilgisini çekebilecek sevimli şekilleri bir kutunun içine koyun ve kapağını kapatın. Bebeğinizi karşınıza oturtarak incelemeye başlamadan önce kutuya vurarak dikkatini çekmeye çalışın. Sonrasında kutunun kapağını açın. Elleri ve parmaklarıyla bebeğinizin farklı nesneleri incelemesine fırsat tanıyın. Eline almış olduğu nesnelerin ne olduğu, dokusunun nasıl olduğu konusunda sohbet edin.

KAYNAK

Sally Featherstone & Su Wall – Çocuğunuzla Eğlenceli Aktiviteler

 

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 91 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım