Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Yenidoğan Bebeklere Kitap Okumak ve Öneriler

Yenidoğan Bebeklere Kitap Okumak ve Öneriler

Yeni doğan bebeğe kitap okunur mu? Okuduğumuz kitaplar ne işe yarar? Peki nasıl kitaplar okumalıyız ve kitap okurken nelere dikkat etmeliyiz?

0-12 aylık bebeklere kitap okumak geleceğe yatırım yapmak olarak düşünülebilir. Her dönem kitap okunabildiği gibi 0-12 aylık dönemde de kitap okumak çok faydalı olacaktır. Bebeğinizle iletişimi güçlendirmek, ortak dil ve ortak dikkat geliştirmek için kitaplar faydalı yoldaşlardır. Siz okurken bebeğinizin dinlemesi, dinleme yeteneğini geliştirirken bir yandan da kelime hazinesinin genişlemesine katkı sağlar. Kitapta yer alan resimlerle ise görsel hafızayı güçlendirmiş olursunuz.

0-12 aylık bebeklere kitap seçerken dikkat edeceğiniz en önemli konulardan biri kitabın yapısıdır. Bu dönemde bebeğiniz eline aldığı her şeyi ağzına götürdüğü için, yıkanabilen, yumuşak, yırtılmayan ve kumaş kitaplar tercih edebilirsiniz. Kitabın boyutu bebeğinizin eline alıp, tutabileceği şekilde olmalıdır. Bu dönemde sese karşı ilgi olduğu için sesli kitaplar da seçebilirsiniz. Bebeğinizin ilgi alanları ve oyuncak seçimlerinden yola çıkarak dikkatini çekecek kitaplar edinebilirsiniz.

Kitap seçimi kadar önemli bir diğer konu kitabı nasıl okuyacağınız. Bebeğinizin temel ihtiyaçları karşılandığında ve ağlamadığı bir zamanda kitap okumaya başlayabilirsiniz. Her gün aynı saatlerde okuyarak bir zaman algısı yaratabilirsiniz.

Kitaba başlamadan önce bebeğinize kitabı vererek incelemesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında bebeğinizin kitabı kolay görebileceği bir mesafede ona doğru tutabilirsiniz. Kitabı vurgulara ve tonlamalara dikkat ederek okuyabilirsiniz , taklitlerle pekiştirebilirsiniz. Okuduğunuz kitabı tekrar okuyabilirsiniz, bu bebeğinizin de hoşuna gider. Daha önceden gördüğü ve bildiği bir şeyle karşılaşmak onu mutlu eder. Kitabı okurken sadece orda bulunan yazıları değil resimleri de okuyabilirsiniz. Yeni sayfaya başlamadan burada ne olmuş, sayfayı bitirdikten sonra şimdi acaba sonraki sayfada ne olacak gibi sorular ya da bu ne, kedi nerde gibi sorular da sorabilirsiniz.

 

Bebeğinizle keyifli okumalar.

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 28 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım