Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Yeni Doğan Bebek Aktiviteleri

Yeni Doğan Bebek Aktiviteleri

Ev ortamının ilham veren atmosferinde, bebeklerin daha iyi ve hızlı öğrenebildiklerini kanıtlayan pek çok araştırma bulunuyor. Bu nedenle ebeveynlerin, erken öğrenim becerisini geliştirmek üzere kurdukları alt yapı, çocukların bundan sonraki hayatını da etkiliyor. Biz de bu hafta ailelerimizin bebekleriyle keyifli vakit geçirebileceği, gelişimlerini destekleyebileceği 0-6 ay yenidoğan bebek aktivitelerinden bahsettik. Çocuğunuz keşfederken, deneyimleyip öğrenirken siz de bu keyifli süreçte ona eşlik edebilirsiniz.

0-6 Aylık Bebek Aktiviteleri

Saklambaç

Bu oyunu oynamak bebeğinizin kopyalama ve taklit etme becerisini geliştirir. Sesler çıkararak, gülümseyerek, kol ve bacaklarını sallayarak bu becerilerini geliştirir.

Bebeğinizin yüzüne bakacak şekilde kucağınıza oturtun ya da yere bir şey sererek yere yatırabilirsiniz. Bebeğinize gülümseyerek ve onunla konuşarak nasıl bir oyun oynayacağınızı anlatın. Sizi dinlemek hoşuna gidecektir. Ardından elinize almış olduğunuz herhangi bir kumaş parçasıyla yüzünüzü saklayın ve konuşmaya devam edin. Yavaşça kumaşı indirerek, birbirinizi görecek mesafeye geldiğinizde Cee-e diyerek şaşırtın. İlk etapta hızlı olmadan onun kavrayabileceği şekilde oynayın.

Ayna, ayna!

Bu oyun, bebeğinizin sizi görmesini sağlayarak doğrudan iletişim kurmanızı sağlar. Aynı zamanda bebeğinizin kendi bedenini keşfetmesine olanak sağlar.

Bebeğinizi kucağınıza alarak aynanın karşısına oturun. ‘’Hazır mısın?’’,’’Aaa kim varmış orada?’’,’’Seni görüyorum’’ şeklinde bebeğinizle konuşmaya devam edin. Ayna karşısında bebeğinizle her konuda konuşabilirsiniz. Bu birlikte geçirdiğiniz bir gün, odada bulunan bir nesne de olabilir. Gözlerinizi, kaşlarınızı, ağzınızı kullanarak kendinizi sesler ve kelimelerle anlatmaya çalışın. Eğer bebeğinizin ilgisi dağılırsa komik sesler çıkartabilir, mimiklerinizi kullanabilirsiniz.

Salla!

Bu oyun sayesinde bebeğiniz ses ve ritimlere tepki vermeyi öğrenir. Sizinle iletişim kurmak, başka insanlarla ilişki kurmasına da yardımcı olur.

Çıngıraklı birkaç eşyayı toplayın. Bebeğinizin kavrayıp sallayabileceği kadar hafif olduğundan emin olun. Bebeğinizin karşısına geçerek çıngırağı ritmik bir şekilde sallayabilirsiniz. Çıngırak dışında ziller, makaralar ve diğer müzik aletlerini de kullanabilirsiniz.

Tut Şunu!

Bu aktivite sayesinde bebeğinizin gözlerini odaklaması gelişir. Kavrama ve tutma becerisini, sonrasında da el kontrolünü geliştirmeye yardımcı olur.

İp ya da kurdeleden birkaç parça keserek her birinin ucuna bir nesne bağlayın. Yere sermiş olduğunuz bir battaniyeye bebeğinizi yatırın. İplerden birini seçip bebeğinizin uzanabileceği bir mesafeye asın. Nesneyi dilerseniz hareket ettirebilir, ne olduğu konusunda çocuğunuzla konuşabilirsiniz. Ancak nesneyi fazla sallamayın ki, bebeğiniz de kolaylıkla odaklanabilsin.

Siyah – Beyaz Renkler

Siyah beyaz nesneler bebeğinizin göz kaslarını kuvvetlendirdiği kadar, aynı zamanda tutma ve kavrama becerisi için gereken kas koordinasyonunu da sağlar.

Siyah kartondan farklı şekiller kesin. Zigzaglar, daireler, üçgenler, kareler… Siyah beyaz bir kontrast oluşturmak için bu şekilleri beyaz kartona yapıştırın. Beyaz kartonun her bir tarafına farklı farklı şekillerden yapıştırın. Kartonları hulahopa ya da beşiğinin üzerine bir lambasından misina ipleriyle bağlayın. Bebeğinizi beşiğine yatırarak kartları görmesini veya hulahopu kartonlara ulaşabileceği uzaklıkta ve güvenli bir şekilde beşiğin üzerine asın. Kartonları hareket ettirerek, bebeğinizin onlara dokunabilmesini sağlayın.

6.aydan itibaren siyah beyaz renkli kartların kullanımı azalsa da bu kartların kullanımı ilerleyen dönemlerde de devam ediyor. Adım Adım 9. ay setinde olduğu gibi farklı aktivitelerle sunabilirsiniz. Ayrıca farklı dokulara sahip dokun hisset kartlarını da tercih edebilirsiniz. www.mikadococuk.com sayfasından çocuğunuzun yaşına uygun kartları inceleyebilirsiniz. 

Uç Baloncuk

Bu aktivite bebeğinizin parmaklarını kontrol ederek inceleme yeteneğini geliştirir. Ayrıca dikkat yeteneğinin de gelişmesini sağlar.

Bebeğinizi bir battaniyenin üstüne yatırabilirsiniz. Sizi görebileceği bir mesafeden ona doğru yavaşça baloncukları üflemeye başlayın. Ancak doğrudan yüzüne gelmemesine dikkat edin. Baloncukları ellerine doğru üflemeyi deneyin, böylece baloncukların patladığı anı hissedebilir, ayrıca dokunmak için uzanmaya çalışır.

KAYNAK

Sally and Phill Featherstone - 0-20 Ay Bebeklerle Yapılacak 50 Eğitici Aktivite

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 26 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım