Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

24-36 Ay Arası Çocuk Aktiviteleri

24-36 Ay Arası Çocuk Aktiviteleri

Ev ortamının ilham verici atmosferinde, çocukların ya da bebeklerin daha iyi ve hızlı öğrenebildiklerini kanıtlayan pek çok araştırma bulunur. Bu nedenle, ebeveynlerin ve bakım verenlerin erken öğrenim becerisini geliştirmek üzere kurdukları altyapı, çocuklarının bundan sonraki hayatını da etkileyecektir. Bu doğrultuda bu haftaki blog yazımızda, 24-36 ay arası çocuklarla oynayabileceğiniz eğlenceli aktivitelerimize yer verdik.

SEN SEÇ

Gerekli Olan Malzemeler: Kapaklı iç küçük kutu, üç küçük yumuşak oyuncak

Her kutuya oyuncaklardan birer tane koyun ve bebeğinizle birlikte yere oturun. Ona kutuları gösterin. Her birini ilgisini çekmek için sallayarak ses çıkarın. Kutulardan birini seçmesi için onu yönlendirin. Bir kutuya yönelmişse ‘’Bu kutu mu, bunu mu istiyorsun?’’ diye sorun. Bu soruyu sorarken, bir yandan da kutuyu elinizle göstererek işaret edin. Kutuyu birlikte açın ve içindeki oyuncağın ismini söyleyin. Yumuşak oyuncağa sarılarak, onunla bir kurgu kurarak oynayın. Mesela ayıcığa su içirebilir ya da maymununuzun saçlarını tarayabilirsiniz.

MAHARETLİ PARMAKLAR

Gerekli Olan Malzemeler: Çok derin olmayan bir kap, levha ya da tepsi, Islak herhangi bir şey örneğin oyun hamuru, börek hamuru ya da az yağlı pişmiş makarna gibi

Hamur ya da makarna yapacaksanız, mutlaka çocuğunuzun sizi görebildiği, duyabildiği ve yemeğin kokusunu alabildiği bir yerde yapın. Tepsiye, levhaya ya da kaba yaptığınız ıslak kalıptan biraz koyun. Bebeğinizin uzanıp iki eliyle kavraması için ona zaman tanıyın. Kalıbı ellerinizle sıkarken ya da parmaklarınızın arasından geçişini izlerken çocuğunuzla konuşun. Ona nasıl bir his olduğunu anlatın. Islak, sulu, vıcık vıcık gibi kelimeler kullanın.

TÜNEL KÂŞİFLERİ

Gerekli Olan Malzemeler: Geniş karton kutular, farklı renkte ve yüzeyde küçük ses çıkaran oyuncaklar

Karton kutuların alt ve üst kapaklarını açın. Açtığınız kanatları içeri doğru kıvırarak, kartonun diğer kenarlarının sağlamlığını artırın. Böylece kutulardan basit tüneller yapmış olursunuz. Sivri köşeleri ya da çivileri olup olmadığını kontrol edin. Karton kutuları birleştirip bir rota çizin. Farklı farklı yerlere oyuncaklar bırakın. Çocuğunuzun içeri doğru eğilip bakması ve oyuncaklara ulaşmasını izleyin. Tünelin içine girip farklı farklı oyuncakların seslerini ve dokularını keşfetmesi için onu cesaretlendirin.

ÇILGIN FIRÇA DARBELERİ

Gerekli Olan Malzemeler:  Kâğıt, karton tarzı ya da üzerine boya yapılacak geniş bir nesne, boya, büyük bir fırça

Bu aktivite ortalığı biraz kirletecek, ama çocuğunuzun da çok hoşuna gidecektir. Karmaşanın en az sorun olacağı ve kolay temizlenen bir yerde oynamanızı öneririz.

Geniş karton ya da kâğıt parçasını alın. En az 1 metre olmak şartıyla, bulabildiğiniz en büyük parça olsun. Ev aleti paketi varsa, iki paketten büyük bir karton parçası yapabilirsiniz. Ayrıca böylelikle, her iki tarafını da kullanabilirsiniz. Makasla ya da bıçakla kartonun ortasından 30-40 cm çapında bir daire kesin. Kartona açtığınız deliğe çocuğunuzu oturtun ve uzanabildiği yere kadar tüm kartonu fırçayla boyamasına izin verin. Etrafındaki kartonu boyarken onun yanında olun. Arka tarafında kalan yerleri ya da kenarları da boyaması için onu yönlendirin, kartonun en ucuna kadar ulaşmasını isteyin. Çizdikleri hakkında sohbet edin.

TEK Mİ ÇİFT Mİ?

Gerekli Olan Malzemeler: İkili nesneler iki kaşık, iki havlu, iki çorap, iki kitap, iki araba, iki top, çok derin olmayan bir kutu ya da leğen

Kutuya iki çift nesne koyun. Bebeğinizin bu nesneleri incelemesi için, ona olabildiği kadar çok zaman tanıyın. Elinizi uzatıp size bir nesne vermesini isteyin. Nesnenin nasıl kullanıldığını göstererek anlatın; kaşıkla yemek yer ya da çorabı giyer gibi yapın. Nesneleri birlikte inceleyin ve keşfedin. Her nesneyi anlatmak için tek bir kelime kullanın. Çift olanları bir araya getirerek ya da işaret ederek ‘’Bak, bunlar aynı’’ gibi yorumlar yapın. Kutuya daha fazla nesne koyun. Birlikte eğlenerek hepsini keşfedin. Eşlerini bulun, isimlerini söyleyin ve basit bir –mış oyunuyla nasıl kullanıldıklarını gösterin.

KAYNAK

Sally And Phill Featherstone – 16-36 Ay Ufaklıklarla Yapılacak 50 Eğitici Aktivite

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 29 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 3 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım