Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

4 Yaş Sendromu İle Başa Çıkma Yöntemleri

4 Yaş Sendromu İle Başa Çıkma Yöntemleri

4 yaş ebeveynlerin en korktuğu ve olan biteni hayretle izledikleri dönemlerden biridir. 2 yaş sendromunda olduğu gibi bu dönemi her çocuk yaşayacak diye bir şey yok! Hatta kendinizi şanslı bile sayabilirsiniz, çünkü çok güçlü tepkilerle karşınıza geçtikleri bir dönem.

İnsan gelişim dönemlerine baktığımızda en zorlu dönemler 2,5 yaş, 4 yaş, 6 yaş, 9 yaş ve ergenlik şeklindedir. Bu dönemleri iyice tanımak ve ona göre hazırlıklı olmak işleri kolaylaştıracaktır. 4 yaş sendromu belirtileri şu şekilde ortaya çıkabilir; 4 yaş, karşı gelme yaşıdır. Sizi sinir etmek amaçlı bazı davranışlarda bulunabilir. Örneğin elinde su dolu bir bardağı gözünüzün içine baka baka yere boşaltabilir. Kötü kelimeler kullanır hatta bunları kullanmaması gerektiğini bilir. Fakat sizi rencide etmek için topluluk içinde söyleyebilir. Daha çok kavga etmeye başlar. Vurma, tekme atma görülebilir. Duyguları iki uç noktadadır. En ufak şeye saatlerce ağlayabilir ya da küçük bir şeye kahkahalara boğulabilir.

4 Yaş Sendromu İle Başa Çıkmanız İçin Çözüm Önerileri

Bu olumsuz tutumların ne kadarı aileden, ne kadarı çocuğun gelişim döneminden kaynaklanıyor, nereye kadar yukarıdaki durumları normal sayabileceğinizi gözlemlemek gerekir. Çünkü burada birçok etmen rol oynuyor. Ailenin gündelik yaşantısını, kurdukları iletişim biçimini ve anne-baba tutumlarını mercek altına almak gerekir.

Çocuk Koşulsuz Sevildiğini Bilmelidir. Okul öncesi dönemdeki çocuklar sevginizi test etmeye bayılırlar. Aslında bu bir tuzaktır. Eğer testi geçemezseniz vay halinize! Çünkü bir sonraki tepkileri daha şiddetli olacaktır. Bunu özellikle annelerin içini çok acıtan cümleleri sarf ederek yaparlar. “Sizden nefret ediyorum, seni sevmiyorum, /babam olma, evden gitmek istiyorum” gibi... Burada aslında içten içe tepkilerinizi gözlemler. Aslında tepkiniz oldukça kilit bir noktadır.

Gelişimine katkı sağlayan doğru tepki;

-“Şu an kızgın olduğun için böyle konuşuyorsun, ben senin annen/babanım ve bu asla değişmeyecek! Burası senin evin ve hiçbir yere gidemezsin, ben seni çok seviyorum.” Böyle bir tepki ile çocuğa aitlik duygusu verirsiniz. “Sen ne yaparsan yap, sevgim değişmez” tepkinizle çocuk kendini güvende, dolayısıyla daha rahat hisseder.

Rutinler Çocukları Rahatlatır. Çocukların kurallara ve düzene ihtiyacı olduğunu unutmayın. Hatta bu kuralları hiç istemiyormuş gibi davransalar bile daha rahat ettiklerini söylemeliyiz. Zaten kafaları ne yapıp, ne yapmamaları konusunda karışık olduğu için kurallar onlara yol gösterir ve ışık tutar. Uyku, yemek, oyun zamanı gibi konularda belli rutinleriniz olsun.

Özellikle zorlandığınız noktalarda önceden haberdar etmek önemlidir. Yemeğe oturtmakta zorlanıyorsanız öncesini gözden geçirmekte yarar var. Oyununun en heyecanlı yerinde pat diye kesip “Hadi yemeğe” derseniz; istediğinizi yapması çok zordur. Ya da hiçbir çocuk parktayken “Hadi eve gidiyoruz” dediğinizde üstünü başını silkeleyip yanınıza gelip “Hazırım anne gidelim” demez. Uyku, yemek vakitleri ve bir etkinlikten diğerine geçişlerde ona belli bir zaman aralığı tanıyın ve bunu ona belirtin.

Belirsizlik Kaygı Yaratır. Ona yaşayacağı tabloyu basit bir dille anlatın. Bunun en çok alışveriş merkezlerinde işe yaradığını görüyorum. Oraya gidip oyuncak almanız için kendini yerlere atmasını önlemek için; ya almayacağınızı ya bir tane hakkı olduğunun gibi bir bilgilendirmeyi evden çıkmadan önce yapın ve alışveriş merkezine girmeden kapısında tekrar hatırlatın.

Kaynak

 Mikado Yayınları – Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler Kitabı

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 107 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım