Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Baba ve Çocuk Arasındaki Bağın ve İletişimin Önemi

Baba ve Çocuk Arasındaki Bağın ve İletişimin Önemi

Baba ve Çocuk İlişkisi Nasıl Güçlendirilebilir?

Babalık, bireyi bulunduğu noktadan farklı bir statüye taşıyan duygusal ve önemli bir tecrübedir. Doğumdan sonra tıpkı annede olduğu gibi babanın da çocukla güvenli bir bağ kurabilmesi için fiziksel temasa ihtiyacı vardır. Çünkü erken yaşlarda temeli sağlam atılan her ilişki, sonrasında sağlıklı bir iletişimi de beraberinde getirir. Doğumdan sonra gelişen süreçte çocuğuyla güvene dayalı bir ilişki kurabilen, sağlıklı bir diyaloga sahip olan babanın sonraki yıllarda da bu bağı koruması çocuğun gelişimi açısından önem teşkil eder.

Babayla çocuk arasında oluşacak güvenli bağlanmayla çocuğun sosyal-duygusal gelişimi diğer çocuklara oranla daha iyi olur, duygu ve düşüncelerini daha rahat ifade eder. Peki, bu süreçte babayla çocuk arasında kalıcı bir ilişki kurulmasında neler yapılabilir?

  • Çocuğun ilgi alanlarına yönelik bir yeteneğini keşfetmesine ortam hazırlayın. Örneğin, boyama yapması veya herhangi bir nesneyi tamir etmesine yardımcı olun.
  • Dede, baba, amca veya diğer erkek aile bireyleri için "Babalar Gecesi " gibi etkinlikler düzenleyin. Babalar ve çocuklardan oluşan takımların keyifli etkinliklere katılmasını sağlayın. Hafta sonları birlikte sinemaya, tiyatroya ve parka gidebileceğiniz zaman dilimleri yaratın.
  • Günlük hayatta babaların yapmış olduğu rutin işleri çocuklarıyla birlikte yapması için destekleyin. Örneğin, market alışverişlerinizde küçük dostunuzdan yardım isteyin.
  • Kitap okuma saatlerini ebeveyn olarak hep birlikte değerlendirebilir, anne-baba dönüşümlü olarak ilerletebilir veya uyku öncesi kitap okuma rutinini baba-çocuk saati olarak değerlendirin.
  • Çocuğun ihtiyaçları ve bakımı konusunda iş bölümü yaparak sürece destek olmasını sağlayın.

KAYNAK

Prof. Dr. Selçuk Şirin – Yetişin Çocuklar

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 10 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım