Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuğu Kendi Yatağında Uyumaya Alıştırma Süreci

Çocuğu Kendi Yatağında Uyumaya Alıştırma Süreci

Çocuğunuzu Kendi Yatağında Uyumaya Nasıl Alıştırabilirsiniz?

Çocuğunuz bir süredir geceleri uyanıp yanınıza geliyorsa, ki bu genellikle önce sabaha karşı olan kalkmalarla başlar, sonra gecenin daha erken saatlerine kayar, bir müddet sonra artık yatağınızı paylaşmaya hazır olmalısınız. Zira çocuklar ilk okul çağına kadar saat kavramını bilmedikleri için sabaha karşı kendi yatağınıza almanızla, akşam yatarken almanız arasında hiç bir fark yoktur.

Öte yandan çocuğunuzun sizin yatağınızda neden yatmaya başladığının önemi yoktur. Önemli olan sizinle birlikte yatmaya devam etmesini isteyip istemediğinizdir. Eğer birlikte yatmak istiyorsanız bile çocuğunuza kendi kendini rahatlarak uykuya dalmasını öğretmeniz gerekmektedir. Kendi başına uyuma yetisini biz yetişkinlerin çocuklara öğretmesi gerekiyor. Ağaç yaşken eğilir atasözünden yola çıkarak ne kadar erken bunu yaparsınız, o kadar kolay olur.

Tutarlı davranmak çocuk söz konusu olunca, aslında her konuda zordur. Çocuğunuzu kendi yatağında yatmaya alıştırma konusunda ne kadar tutarlı ve kararlı davranırsanız çocuğunuz da o kadar kolay adapte olacaktır. Peki, bu süreçte neler yapabilirsiniz?

Birinci Etap: Odamı Seviyorum

Çocuğunuzun gündüzleri odasına alışmasını sağlayın. Aslında sadece alışması değil, odasını sevmesi gerekir. Orada oynayın, orada altını değiştirin, mümkün olduğunca bütün aktiviteleri odasında yapın.

İkinci Etap: Gündüz Uykusu

Çocuğunuz gündüz uykusuna kendi odasında yatmıyorsa, odasına ilk alışma sürecinden sonra birkaç hafta gündüz uykularına kendi yatağında yatırın. Uyutma metodunuzun ne olduğundan çok kendi yatağında uyuyor olması önemlidir. Gerekirse ve yatağı uygunsa yanına uzanabilirsiniz. Yanına uzanmak için uygun değilse yatağın yanında oturabilirsiniz. Ancak, olabildiğince iletişime geçmeyin; çünkü bu etkileşim uyumamak için bir bahane olacaktır.

Üçüncü Etap: Çocuğunuzun Odasında Birlikte Uyumak

Son aşamaya bir adım kaldı. Artık siz çocuğunuzun hazır olup olmadığını biliyorsunuz. Bu aşamaya gelinceye kadar aylar geçmeyecektir merak etmeyin. Hangi metodu seçtiyseniz o metodun önüne maksimum üç gün olmak üzere bir aşama ekleyin: Bu aşamada siz çocuğunuzun odasına uyuyarak, aile yatağıyla bağımsız uyku arasında bir köprü kurmasına yardımcı olacaksınız. Yere bir yatak koyun, misafir yatağını çocuk odasına taşıyın ya da sizin bulacağınız farklı bir çözümü uygulayın, ama önemli olan hangisi ikiniz için daha rahat ve güvenli olacaksa onu yapın.

Dördüncü Etap: Bağımsız Uyuması İçin Kim West Metodu Uygulamaya Başlayın!

Kim West metodu – İngilizce adıyla Shuffle - tüm dünyada Sleep Lady olarak bilinen ve bir aile terapisti olan Kim West tarafından kendi çocuklarının uyku problemlerini çözmek maksadıyla tasarlanmış bir metottur. Kim West aile terapisti olmasının getirdiği uzmanlıkla bu metodun kolay uygulanabilir, anne çocuk güven bağını zedelemeyen, efektif, sonuca ulaştıran bir metod olmasını sağlamıştır. Bu metot uykuya geçişte kullanılan uyaranı (sallama, emzirme, sütle uyuma gibi uyku araçlarını) aşamalı olarak kesen bir metottur. Kim West Metodu bebeğinize kendi başına uyumayı öğretirken uygulayabileceğiniz metodlar arasında en yumuşak olan metottur. Çocuğun odada yalnız kalmasına izin vermez. Kendi başlarına uyumayı öğrenirken, fiziksel ve sözlü olarak güvence sağlar.

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 24 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım