Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuğun Gelişiminde İletişimin Önemi

Çocuğun Gelişiminde İletişimin Önemi

İletişim, en yalın anlamı ile iki birim arasındaki duygu, düşünce ve bilgi alışverişidir. Çocuğunuzla doğru kanalı bulup iletişime geçerseniz, diğer pek çok konu da kendiliğinden çözümlenecektir. Sanki bir zincirle her şey iletişime bağlıdır. Doğru iletişimle çocuğun özgüvenine olumlu katkı sağlamış olursunuz. Peki, çocuklarla doğru iletişim kurmanın püf noktaları nelerdir?

Dinlemek önemlidir. Öncelikle kendi iletişim yeteneğinizi bir gözden geçirin. İletişim tek yönlü değildir. Doğru iletişimin ipuçlarına sadece çocuğunuz için değil, gündelik yaşantınızda da kullanın.

Gelişim dönemleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Çocukların yaş gelişim dönemlerinin özelliklerine hâkim olmak, tüm konular için özel bir önem taşır. Fakat aynı zamanda doğru iletişimin mihenk taşlarından birini oluşturmaktadır. Bir çocuğun davranışının sebebini bilmek için bu evrelere özgü davranış değişikliklerinden haberdar olmamız gerekmektedir. Onun dünyasına inerek iletişim kurduğunuzda çocukla aranızda daha etkili bir bağ kurulacaktır.

Çocukların mimiklerini okumak gerekir. İletişim sadece konuşmak değildir. Doğru iletişimin anahtarı duyguları anlamaktan geçmektedir. Özellikle çocuklar, yetişkinler kadar düşüncelerini iyi ifade edemez. Çocuğu iyi tanımak, beden dilinden o söylemese bile ne hissettiğini anlayabilmek önemli bir unsurdur.

Olumsuz anılar da paylaşılmalıdır. Çocuğunuzla kendi çocukluğunuzdaki anılarınızı paylaşın. Sadece mutlu ve keyifli olanları değil; başarısızlık ve zorluklardan öğrendiklerinizi de dile getirin. Çocuğunuzun sizin başarısız olduğunuz noktaları dinlemesi onu mükemmeliyetçi bir kişilik yapısından kurtaracak hem de gözünde önemli bir yeriniz olduğu için, hata yapılsa dahi sonunda başarılı ve mutlu olunacağının kanıtını ona göstermiş olursunuz.

Oyunla öğrenmek zevklidir. Çocuğunuza değerleri sadece anlatmak yerine küçük oyunlarla öğretin. Bunu okulda öğretmenler de uygulamaktadır. Örneğin dürüstlüğü öğretirken;

‘’Aslı annesine meyve suyu götürmek ister ama koyarken döker. Aslı, annesine söylemeli mi?’’

‘’Ali arkadaşı Ayşe’yle evde oynarken masadaki vazoyu kırarlar. Nasıl davranmalılar?’’ şeklinde örneklerle destekleyebilirsiniz.

Çocuğun duyguları hissedilmelidir. Çocukla iletişim kurarken eskileri hatırlatma, suçlama, yorum yapma ve eleştirme gibi noktalardan uzak durmak gerekmektedir. Doğru iletişim önce dinlemeyi, karşı tarafın hislerini anlamayı içermektedir.

Destekleyici ve güvenilir tutum en sağlıklısıdır. Anne – baba tutumları arasında çocuğun gelişimine olumlu yönde katkı sağlayan ‘’Destekleyici ve Güvenilir’’ tutumdur. Burada birbirine zıt olan iki unsur disiplin, sevgi bir arada ve iyi dengelenmiştir. Çocuğa gösterilen yakınlık ve ilgiyle birlikte hem sözel olarak hem de tensel temasla sevgi gösterilir. Çocuğa sevgi verilirken sınırları da çizilmektedir.

Model olmak söylemekten daha etkilidir. Bazı değerleri sözel olarak öğretirken davranışlarınızla da gösterin. Örneğin; her seferinde yalancılığın kötü bir şey olduğuna vurgu yapan ebeveyn, evde çalan telefona çocuğunun bakmasını, karşı tarafa kendisinin evde olmadığını söyletirse bu ne kadar doğru bir yaklaşım olur?

Çocuklarla doğru frekansı yakalamak gerekir. Amaçlar, uğurlarında adım adım çaba harcanırsa ve düzenli olarak o yönde gayret gösterilirse gerçekleşir. Mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirmek için, doğru iletişim tarzını bulup onu sürdürün. Çocuklarınıza nasıl yaklaşırsanız size öyle geri döneceklerini unutmayın. 

KAYNAK

Buket Kasrat – Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 13 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım