Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuğunuza söylemekten kaçınmanız gereken 7 söz

Çocuğunuza söylemekten kaçınmanız gereken 7 söz

Gün içerisinde çocukların iyiliğini düşünerek söylediğimiz bazı sözlerin aslında onlar üzerinde olumsuz etkileri olabildiğini biliyor muydunuz? Peki bu sözler neler olabilir, gelin birlikte inceleyelim.

1. "Harikasın!"

Araştırmalar çocuğunuz bir eylemi yerine getirdiğinde ona sık sık söylediğiniz “Harikasın”, “Süpersin” vb. sözlerin kendi motivasyonundan ziyade onu onaylamanıza odaklandığını göstermektedir. Bu tarz onay cümleleri yerine “Resimde kullandığın renklerin uyumunu çok beğendim.” gibi daha detaylı söylemler gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

2. "Bir şeyin yok, iyisin.”

Çocuğunuz düşüp yaralandığında genellikle ağlamaya başlar. Kötü bir şekilde incinmediğinden emin olduktan sonra birçok aile muhtemelen “Bir şeyin yok.”, “İyisin” diyerek onu rahatlatmak ister. Tamamen iyi niyetle söylenen bu sözler aslında çocukların kendilerini daha kötü hissetmelerine yol açabilmektedir. Uzmanlar bu noktada ailelerin görevinin, çocukların duygularını bastırmak değil; onları anladıklarını belirtmek olduğunu iletiyor. Örneğin çocuğunuz düştükten sonra ağlayarak size geliyorsa “Biliyorum düştüğün için dizin acıyor. Yaranı beraber temizleyelim mi, sarılmak ister misin?” gibi sözlerle sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

3. “Acele Et!”

Çocuğunuz kahvaltısını yaparken yavaş hareket edebilir veya becerisi yeteri kadar gelişmemiş olsa bile ayakkabısını bağlamak isteyebilir. Bu durumlarda, özellikle bir yere yetişilmesi gerekiyorsa anne-babalar çocuklarına sık sık “Acele et”, “Çabuk ol” gibi sözler söylemektedir. Bu durum ebeveyn-çocuk arasında gerilime, hatta bazı zamanlarda ağlama krizlerine yol açmaktadır. Çocuğunuzla aranızda gerginlik oluşmaması için “Acele et” demek yerine “Haydi bakalım peynirini ilk kim bitirecek.” gibi söylemlerle durumu oyuna ve eğlenceye dönüştürebilirsiniz.

4. "Bunu satın almaya paramız yetmiyor.”

Çocuğunuzla birlikte alışveriş merkezine veya markete gittiğinizde yeni bir oyuncak almak istemesi neredeyse kaçınılmazdır. Bu durumda “Şu an bunu satın almaya paramız yetmiyor.” gibi bir söylem muhtemelen anı kurtarmaktadır. Fakat söylediğiniz bu sözle, çocuğunuza maddi durumunuzun kontrol altında olmadığı mesajını iletirsiniz ki bu durum onlar için endişe verici olabilir. Bunun yerine o gün farklı ihtiyaçlar için dışarı çıktığınızı söyleyebilirsiniz. Veya alışveriş esnasında sorun yaşamamak için öncesinde de bu konu hakkında konuşabilirsiniz.

5. "Dikkatli Ol"

Bebeğiniz oyun alanında tırmanma alanına çıkarken veya evde kendi kendine oynarken tehlikeli hareketlerini gördüğünüzde sık sık “Dikkatli ol” gibi uyarılarda bulunmak onun söylediklerinize kulak vererek dikkatinin dağılmasına sebep olabilir. Eğer bebeğinizin tehlikeli hareketlerinden endişeleniyorsanız sessizce onu takip etmeye ve kendine zarar vermediği sürece müdahale etmemeye çalışın.

6. "Yemeğini bitirmeden tatlı yiyemezsin."

Bu ifade çocuğun gözünde tatlının değerini arttıracak ve bir an önce tatlıya geçmek isteyeceği için yemeğin kendisinden duyduğu keyfi azaltacaktır. Aynı zamanda yemeği, tatlıya ulaşması için kullanması gereken bir aracı olarak düşünmesine sebep olabilir. Bunun yerine “Önce yemeğimizi, sonra tatlımızı yeriz.” Gibi bir söylem daha çok işe yarayacaktır. Aradaki fark çok az gibi gözükse de bu yumuşak söylemin çocuklar üzerinde daha olumlu bir etkisi vardır.

7. "Yardım edeyim mi?

Çocuğunuz oyuncaklarıyla kule yapmaya çalışırken veya yapboz yaparken zorlandığını gördüğünüzde ona yardım etmek istemeniz çok doğaldır. Ancak bu durumlarda yapılan erken müdahaleler çocuğunuzun özgüven gelişimini olumsuz etkiler ve zorlandığı her durumda yanında birisini aramasına sebep olabilir. Onu bir süre gözlemledikten sonra, “Büyük parçayı alta, küçük parçayı üste koysak sence nasıl olur, birlikte deneyelim mi?” gibi söylemle sorunu çözmesi için yol gösterici olabilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 7 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım