Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuğunuza Nezaket ve Görgü Kurallarını Öğretmenin Etkili Yolları

Çocuğunuza Nezaket ve Görgü Kurallarını Öğretmenin Etkili Yolları

Çocuğunuza Nezaket ve Görgü Kurallarını Öğretmenin Yolları

Biz yetişkinler, nasıl her anladığımızı, her duyduğumuzu yapmıyorsak, çocuklar da yetişkinlerin her isteğini yerine getirmek istemeyebilir. Oysa ebeveyn olarak çocuk yetiştirme sürecinde çocuktan beklentimiz; nezaket ve görgü kuralları, temizlik kuralları, okul kuralları gibi ayrı başlıklarda adlandırabileceğimiz farklı kuralları kolayca benimsemesidir. Burada benimsemek kelimesi çok önemli, çünkü uygulanıyor olması benimsendiğini göstermek için yeterli değildir. Günü kurtarmaya çalışmıyorsanız içselleştirmenin peşinde olmalı, anne baba tutumları ile süreci destekleyerek yaratıcı çözümler ve gerçekçi beklentilerle kuralları benimsetmelisiniz. Peki, kurallar nasıl benimsetilir birkaç başlıkla bakalım;

Çocuklara Kural Öğretirken İzleyebileceğiniz 8 Etkili Yöntem 

Az hayır deyin. Çocuğu durdurması hedeflenen ikaz sözcüğü olan ‘’hayır’’ az ve öz olmalıdır ki kıymetini korusun. Sürekli ve kesik kesik uyarılarla geçiştirmek yerine durumları kısa açıklamalarla özetlemek gerekir. Açıklama kısmı da fazla uzatılmamalıdır. Örneğin; ‘’Hayır yapma’’ yerine; ‘’Tabağı yere atarsan hem yemeğimiz dökülür hem de yerler kirlenir, bu yüzden tabak masada kalmalı’’ daha doğru bir söylemdir. Bu sayede sofra kuralları hakkında da doğru bir yönlendirme yapmış olursunuz.

Tek tek söyleyin. 12-15 aylık dönemde çocuklar söylenen sözcükleri anlamaya başlar. Ancak bu sözcükleri anlasa bile uzun süre aklında tutamaz. Herhangi bir uyarıyı yerine getirmesini istiyorsanız, ona her defasında tek tek söylemeye özen gösterin.

Pozitif olun. Olumsuz ifadeler, ifade edilen şeyin altını çizer. Zihin her zaman olumluyu seçer. Herhangi bir duruma engel olmak için yapmamasını istediğiniz şeyi değil, yapmasını tercih ettiğiniz şeyi belirtin.

Tutarlı olun. İstediğiniz ya da istemediğiniz bir durumla ilgili zamana ve şartlara göre değişen tavırlar sergilerseniz çocuğunuzun aklı karışır. Çocuklar için kurallar esnetilebilir Örneğin; markette her şeyi istediği için şikâyet ediyorsanız ve bu sorunu evde konuşup anlaşmaya vardıysanız anlaşmaya sadık kalmalısınız. Aksi halde markette reyonlar arasında çığlık atarak her şeyi almak istediğinde dayanamayıp aldıklarınız nedeniyle çocuğunuza ‘’çığlık atarak elde etme’’ fikrini armağan etmiş olursunuz.

Tedbirli olun. Kurallarınızın uygulanması için gereken hazırlıkları yapmalısınız. Örneğin yatmadan önce dişlerin fırçalanması gerekiyorsa ve o gün dışarıda kalacaksınız önceden fırçasını yanınıza alın. Evdeki sorumluluklarımız dışarıda esnetilebilir mesajı doğru bir yönlendirme olmayacaktır. Başkasının eşyalarını karıştırmamasını istiyorsanız, misafirliğe giderken yanınıza onun oyuncaklarından almalısınız.

Beden-ses-söz ve eylem uyumuna dikkat edin. Çocuğunuzun kuralları yıkarken içgüdüsel olarak gülüyor olması sizin de ona gülümseyebileceğinizi düşünmesinden kaynaklanır. Sizin gülümsüyor olmanız da her şeyin yolunda olduğunu anlamına gelir. Bu nedenle çocuğunuza sınır koyma aşamasında sesiniz, yüzünüz ve bedeniniz aynı mesajı vermelidir.

Biraz da eğlence katın. Kurallar sıkıcı olmak zorunda değil, en azından her zaman! Oyuncakları toplamayı yarışmaya dönüştürmek, yemek bitimini belirlediğiniz küçük bir dansla bitirmek ya da sütünü bıyık oluşturarak bitirmek gibi…

Gerçekçi olun. Çocuğun yaş grubunu ve yaşının özelliklerini öğrenmek, beklentilerde gerçekçi olunmasına yardımcı olacaktır. Örneğin, 2 yaş bir çocuğun eşyalarını paylaşması için oldukça erken bir dönemdir. Çünkü bir çocuğun eşyalarını paylaşmadan önce onlara sahip olduğunu öğrenmesi gerekir. Çocuk eğitiminde her davranışın gerçekleşmesi için bazı ön koşullar vardır ve bunlar tamamlanmadan davranışları görmek mümkün değildir. Bu nedenle beklentileri belirlerken gerçekçi olunmalı ve çocuğun sınırları zorlanmamalıdır.

Kaynak: Tuğçe Acaröz Oğuz – Çocuğunuzu Anlamak

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 13 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım