Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

"Çocuğum sebze yemiyor" Diyenler İçin Bazı Püf Noktaları

Birçok aile, çocuğunun sebzeleri afiyetle yediği sahneyi görmeyi hayal eder. Bu davranışı gösterebilen çocuklar olsa da sayıları diğer çocuklara göre daha azdır. Peki, çocuklarda beslenme düzeni oluştururken ve çocuğa yemek yeme alışkanlığı kazandırma sürecinde neler yapılabilir?

·         Her şeyden önce çocuğunuzun bir damak tadı olduğunu unutmamalısınız. Nasıl ki siz de bazı yemekleri yemeyi tercih etmiyorsanız, o da bazı yemekleri tercih etmeyebilir. Bu durumda mönünüze farklı sebzeleri dâhil ederek damak zevkine uygun sebzeleri bulabilirsiniz.

·         Yeni tanıştığı sebze hakkında eğlenceli bilgiler verebilirsiniz. Sebzenin nasıl büyüdüğü, nasıl doğrandığı veya şekliyle ilgili benzetmeler yapın. Bu bilgileri alışveriş esnasında vermeniz daha etkili olabilir, çünkü çocuklar yemek anında onu yeme konusunda teşvik etmek için bazı taktikler uyguladığınızı hissedebilirler.

·         Çocuğunuza hazırladığınız yemeklerin sunumlarını eğlenceli hale getirebilirsiniz.

·         Çocuğunuz sebze yedikten sonra çikolata veya tatlı gibi ödüller sunmayın. Bu çocuğunuzda sebzeler ile ilgili olumsuz algılara yol açabilir.

·         Sebze porsiyonlarını ilk zamanlarda daha küçük tutabilirsiniz.

·         Çocuğunuzun sebzeyi tattığı andaki yüz ifadesini izleyin, gerçekten beğenmemiş olduğunu ifade ediyorsa onu zorlamayın. Ancak bu sebzeyi yemediği için mönüdeki diğer yemeği yemesi gerektiğini ifade edin. Diğer yemeği de yememek konusunda ısrarcı olursa farklı bir seçenek sunmayın. Böyle durumlarda ayrıca, onunla çok fazla ilgilenmek yerine kendi yemeğinizi yemeye devam edebilir, yemek esnasındaki sohbetinize onu da dâhil edebilirsiniz.

·         Bir sebzeyi ona tanıştırma aşamasındayken mönüde sevdiği ve özellikle tercih ettiği pilav, makarna, köfte gibi yemekler olmamasına dikkat edin.

·         Büyük parçalı yemekler kolay yenebildiği için bazen çocukların daha çok hoşuna gider. Örneğin brokolileri ağaç şeklinde tabağa dizerseniz daha çok hoşuna gidebilir.

·         Siz sebzeleri keyifle yerken çocuğunuzun sizi gözlemlemesini sağlayın.

·         Eğer imkânınız varsa, yetişmesi kolay olan bir sebzeyi beraber ekebilirsiniz. Onları büyürken izlemek, sulamak ve olgunlaştıktan sonra pişirmekten keyif alacaktır.

KAYNAK

Mikado Yayınları – Yesin De Büyüsün

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 11 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım