Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuğunuzla Empati Kurabilmenin Yolları

Çocuğunuzla Empati Kurabilmenin Yolları

Çok küçük yaştaki çocuklar, genellikle ‘’ben merkezci’’ olur. Ancak yaşları ilerledikçe, diğerlerinin duygularını öğrenmeye başlarlar. Başkalarının duygularını kendi duygularıymış gibi anlamak diğerleriyle anlaşabilmek için önemli bir beceridir.

Çocuğunuz, ilk önce dünyanın kendisinin etrafında döndüğünü ve sadece kendi isteklerinin mevcut olduğunu düşünür. 3 - 4 yaşlarında ise, diğer insanların kendi dünya görüşleri olduğunu ve duygularının da değişik olduğunu anlamaya başlarlar.

Empati kurma becerisi, bir başkasını -örneğin size üzgün gördüğünde etkilenerek, belki de sizi okşayarak ve iyi olup olmadığınızı sorarak, kendini belli eder.

Çocuğunuzun empati duygularına hitap etmek, günlük etkileşimlerinizde istenilir biçimde hareket etmesi için faydalı bir araç olarak da kullanılabilir. Çocuklar genellikle istenilenin aksine hareket etmek ister. Ancak bundan üzüntü duyabileceğinizi gördükleri anda isteklerinize uyma konusunda daha çözüm odaklı düşünebilirler. Empati kurmayı öğrenmek, çocuğunuzun yaşamı boyunca başkalarıyla nasıl anlaşacağını belirleyebilir.

Kendinizi çocuğunuzun yerine koyun ve olaylara onun bakış açısıyla bakmayı deneyin.

Empati kurmuş sayılmak için çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamış olmak gerekir.

Zihninizde oluşan empatik anlayışın çocuğunuza doğru olarak iletilmemesi durumunda empati kurma sürecini tamamlamış sayılmazsınız.

Empati ölçülebilen ve geliştirilebilen bir beceridir. Daha iyi empati kurabilmek için İyi bir dinleyici olun. Cevap vermek için değil, anlamak için dinleyin.

Kulaklarınızla değil bütün duyularınızla dinleyin. Beden dili ve ses tonlarından iletişim halinde olduğunuz insanların duygularını okumayı deneyin.

Başkalarının duygu ve düşüncelerine saygı duyun.

İnsanların sözlü olarak ifade ettikleriyle, beden diliyle ortaya koydukları duygular arasındaki uyuşmazlıkları fark etmeye çalışın.

İletişim konusunda yaşadığınız olumsuz deneyimleri tekrar gözden geçirerek benzer durumlarla karşılaşmamak için bu deneyimlerden nasıl faydalanabileceğinizi düşünün.

KAYNAK

Mikado Yayınları - Mutlu Çocuk Sahibi Olmanın Sırları Kitabı

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 9 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım