Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirmek

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirmek

Anne ya da baba olarak, çocukla geçirilecek zamanın süresinin belirlenmesi ve yeterli olan sürenin bulunması herkesin aklını karıştıran bir konudur.

Anne ve baba olarak; çocuğunuz için eksik ve yetersiz kaldığınızı, çocuğunuza gerektiği kadar vakit ayıramadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu duyguyu yaşayan ve ayırması gereken zamanı bilmek isteyenler için söylenecek ilk söz; ‘’yeterli’’ zamanın bir reçetesi olmadığıdır. Bu süreçte çocuğunuzla ne kadar zaman geçirdiğiniz değil, ne kadar kaliteli vakit geçirdiğiniz önemlidir. Çocuğunuzla daha kaliteli bir zaman geçirmeniz için ise bazı noktalara dikkat etmek, bu zamandan azami verim sağlamayı arttıracaktır. Peki, nelere dikkat edilmeli?

Etkinlikleri önceden belirleyin: Çocukla geçirilecek zamanın, özellikle önceden belirlenmiş bir durum ise iki tarafın da zevk alacağı aktivitelerden oluşmasına önem verilmelidir. Sınırlı bir zaman aralığına pek çok etkinliği sıkıştırmak yerine az ama özenerek seçilmiş ve tadını doya doya çıkaracağınız aktiviteler belirlemek iki taraf için de tatmin edici olacaktır.

Birlikte yapın: Çocuklar genelde alınan araba, bebek veya herhangi bir oyuncaktan 15-20 dakika içinde tatmin olur ve yavaş yavaş oyuncak üzerindeki ilgisi azalmaya başlar. Ama alınan oyuncakla ebeveyn ve çocuk beraber oynadığında bu sürenin gözle görülür biçimde arttığı fark edilir. Çünkü çocuk için aslında önemli olan neyle oynadığı değildir, önemli olan "sizinle" olmasıdır.

Ritüelleri sıkıntıya dönüştürmeyin: Çocuğunuzla geçireceğiniz zamanı planlayabilir ya da akışına bırakabilirsiniz. Bu bir seçimdir, ancak en azından haftanın belirli günleri için "özel" zamanlar ayırmak çocuğa kendisini önemli ve özel hissettirecek, aynı zamanda aile içi ilişkileri kuvvetlendirecektir.

Fırsatları yakalayın: Gün içerisinde istenilen zaman ayrılmasa bile, küçük fırsatları değerlendirmek için dikkatli olmanız yeterlidir. Örneğin, mutfak alışverişi yapılması gerekiyorsa eve uğrayıp çocukla birlikte alışveriş yapmak, kahveye ihtiyaç duyulan zor bir günü çocukla karşılıklı kahve/süt ikilisiyle bitirmek gibi küçük fırsatlar olabilir.

İç sesinizi dinleyin: Çocukla kaliteli zaman geçirmek, aile içi ilişkileri derinleştirir, bağları kuvvetlendirir, aile üyelerinin birbirlerini daha iyi anlamasına yardımcı olur ve çocuğun sosyal-duygusal gelişimine pozitif katkıda bulunur. Bu paylaşımın süresini ve içeriğini sadece siz belirleyebilirsiniz.

Çocuğun ihtiyaç duyduğu şey oyun parkları, pahalı oyuncaklar ya da özel nesneler değil, sizinle birlikte kendisini değerli, önemli ve özel hissedeceği anlar yaşamaktır.

 

KAYNAK: Tuğçe Acaröz Oğuz - Çocuğunuzu Anlamak

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 21 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım