Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuğunuzun Yeni Kardeşini Benimsemesinde 10 İpucu

Çocuğunuzun Yeni Kardeşini Benimsemesinde 10 İpucu

Çocuğunuz ilk başta bir kardeş gelmesi fikriyle hiç ilgilenmeyebilir. Ancak bebeğin karnınızda hareket etmeye başlamasıyla kafası karışmaya başlayacaktır. Genelde çocuklar bir bebeğin dünyaya gelmesi için aylarca beklemek gerektiğini tam olarak anlayamaz. Bu nedenle çocuğunuzu bu sürece hazırlamak ve yeni kardeşini benimsemesinde destek olmak gerekir. Peki, bu süreçte siz çocuğunuzun yeni kardeşini benimsemesinde nasıl bir yol izleyebilirsiniz?

  • 1. Doğallığı koruyun : Çocuğa kardeşinin olacağı ve bunun sevindirici bir haber olduğu söylenirken kardeşe sahip olmanın doğal bir durum olduğu hissettirilmelidir. Abartılı tepkiler, çok süslenmiş davranışlar ve fazla dikkat çekici tavırlar çocuğun tedirgin olmasına yol açar.
  • 2. Hazırlıklara dahil edin : Doğum öncesinde mobilya, giysi seçimi gibi konularda büyük kardeşin fikrini almak olumlu etkilere yol açar.
  • 3. Sohbete ortak olmasını sağlayın : Karnınızdaki bebekle çocuğunuzun başarılarıyla ilgili sohbet edin. Bu yöntemi uygulamaya bebeğiniz doğduktan sonra da devam edebilirsiniz.
  • 4. Açıklama yapın : Kısa süre sonra yaşanacak değişimin ipuçlarını vermek, birdenbire şaşkınlık yaşatmaktan daha iyidir. Bebeğin uzun süre ağlayacağı, onunla bir süre fazla ilgilenmek durumunda kalınacağını izah edilebilirsiniz. Kısa süre once kendisinin de bunları yaşadığı fotoğraf ve videolarla gösterilip, yeni gelene özel bir muamele yapılmayacağı konusunda ikna edilebilir. Böylece empati kurması da desteklenirken ayrıcalık yapılacağı düşüncesi gelişmemiş olur.
  • 5. Destek isteyin : Sorumluklar paylaştırılırken, onun da yetenekleri çerçevesinde görev almasını sağlamak anne - babaya yardım etmekten haz duymasını sağlar. Böylece kendisini hem ait hem de büyümüş hissedebilir.
  • 6. Dürüst olun : "Hiçbir şey değişmeyecek", "Her şey eskisi gibi olacak", "En çok seni seveceğiz" gibi kandırmaya ve durumu kurtarmaya yönelik gerçek olmayan ifadeler kullanmamaya dikkat edin. Yaşı kaç olursa olsun, çocuklara her zaman anlayabilecekleri düzeyde dürüst olunmalıdır.
  • 7. Özel anlar yaratın ve bunları koruyun : Çocuğunuzla geçireceğiniz anne-kız, baba-kız ya da anne-oğul, baba-oğul zamanları yaratmak (birlikte araba yıkamak, tıraş olmak, sinemaya gitmek, ayakkabıları boyamak, martılara simit atmak, kedileri beslemek, sıcak çikolata içmek vs.) ve bebek olduğu zaman bile değişmeyecek birtakım özel anlar yaratabilirsiniz. Bu özel anlar çocuğunuz ve sizin aranızdaki güvenli bağlanmayı kuvvetlendirecektir.
  • 8. Önemli değişiklikleri planlayın : Okula başlamak, kendi yatağında uyutmaya alışıtırmak, evden taşınmak, yeni bir bakıcının gelmesi veya gitmesi, odasını paylaşmak zorunda kalmak vb. birtakım önemli olaylar yaşanacaksa bunların bebeğin gelişinden mümkün olduğu kadar erken tamamlanması gerekir.
  • 9. Diğerlerini kontrol altında tutun : Bebek daha doğmadan ultrason fotoğrafını görmek isteyenleri, eve gelir gelmez annenin karnını sevmek isteyenleri, daha dün “küçük’’ olduğu için eline hiçbir şeyi vermeyip bugün “büyüdün’’ diyenleri, sürekli bebeğe hediye getirenleri vb. pek çok istemdışı tuhaf davranış sergileyen yetişkinleri sık sık uyarın. Gerekli açıklamaları yapıp, ara sıra çocuğun psikolojisini bozmamak için hassasiyet gösterilmesini rica ederseniz hem siz hem de çocuğunuz rahat edecektir.
  • 10. Küçülmesine izin verin : Çocuğun kardeşinin gelişiyle birlikte birden büyümesini beklemek, olgun davranışlar sergilemesini ummak çok gerçekçi beklentiler değildir. Yaşı kaç olursa olsun evin en küçüğünün aniden büyümesi istenmemelidir. Bu geçiş sırasında zaman zaman “bebek’’ olmayı, daha doğrusu yeniden bebek gibi ilgi görmeyi isteyebilir. Küçülmelere, şımarmalara izin vermek çocuğu biraz gevşetecek ve ona olan ilginin kaybolmadığını hissettirecektir.

KAYNAK
Çocuğunuzu Anlamak - Tuğçe Acaröz OĞUZ

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 4 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım