Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuk Gelişiminde Müzik Eğitiminin Önemi

Çocuk Gelişiminde Müzik Eğitiminin Önemi

Çocuklar İçin Müzik Eğitimi Neden Önemli

Müzik, çocukların kendilerini ifade etme ve iletişim kurabilme yeteneklerini geliştirebilmesi bakımından oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle küçük yaştan itibaren müzikle tanışmış olan çocuklar için müzik, gelişimlerinin önemli bir basamağını oluşturur.

Müzik yetenekleri hangi derecede olursa olsun, her çocuğun hayatında müzik olmalı ve her çocuk müzik aletleri ile ilgili en az bir etkinliği yaşamına katmalıdır. Tek başına ya da bir grup içinde enstrüman çalmak, şarkı söylemek, dans etmek, müzik dinlemek gibi pek çok aktiviteyi gerçekleştirebilir. Çocuğu, bunlardan kendisini en iyi ifade edebileceği hangisi ise ona yönlendirmek ve genel bir müzik sevgisi, beğenisi kazandırmak özellikle okul öncesinde başlanılması gereken eğitim türlerindendir. Okul öncesi müzik eğitimini desteklemek için hem eğitimcilere hem de ailelere bu konuda büyük bir sorumluluk düşmektedir.

Müziğin çocuğun duygusal-sosyal, dil, fiziksel ve psiko-motor gelişimine birçok faydası bulunur.

Her çocuğun, kendisini en iyi ifade edebileceği müziksel etkinlik türünde grupla çalışması onun sosyalleşmesine katkı sağlar.

Grup ve toplu çalışmalar çocuğa, düzenli ve disiplinli olma, çevresine uyum sağlama ve birlik içinde mutlu yaşama alışkanlıkları kazandırır.

Bireysel olarak enstrüman eğitimi alarak bir müzik aleti çalması, enerjisini olumlu şekilde yönlendirebilmesini sağlayarak kişisel doyum sağlar. Aynı zamanda okul öncesi ritim çalışmaları, ritim-melodi duygusunu da geliştirir.

Çocuk müzik aletleri yalnızca beyni uyarmakla kalmaz, çocuğun stres düzeyinde de düşüşe yardımcı olur. Müzikle çocuk kendini ifade edebilir. Çaldığı parçadaki ritimler onu sakinleştirebilir.

Şarkı söylerken solunum kontrolü ve akciğer gelişimini desteklerken, enstrüman çalmak hem ince ve kaba motor gelişimini hem de psiko-motor (zihin-kas uyumu) gelişimini olumlu yönde etkiler.

Parça içinde notaları takip etme, ritmi sayma matematiksel becerilerini de destekler.

Çocuğun dil gelişimi, okul öncesi dönemde son derece hızlı ilerlemektedir. Bu gelişimi destekleyen en güzel araç ise şarkılar ve tekerlemelerdir.

Okul öncesi müzik etkinlerinin yanı sıra küçük yaşlardan itibaren evde çocuğa müzik dinletmek de oldukça yararlıdır. Ancak dinletilen müziğin çocuğa uygun olmasına dikkat edilmeli, çocuklara yönelik olarak hazırlanmış şarkılardan yararlanmaya özen göstermelisiniz.

Araştırmalar ve deneyimler göz önüne alındığında, çocuk gelişiminde müziğin önemi yadsınmamalıdır. Çocuğu olabildiğince erken yaşta müzikle tanıştırmak, psikolojik ve sosyal olarak çocuğa büyük kazanımlar sağlar. Adım Adım’ın çocuklar için özel olarak hazırlanmış şarkılarını da aktivitelerinizi daha eğlenceli hale getirmek için dinlemeyi unutmayın.

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 15 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım