Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi

Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi

Oyun, çocuğu anlama ve tanıma konusunda bize çok fazla bilgi sunar.  Çocuk için gerçek bir ihtiyaçtır ve onun bedensel, psikolojik, sosyal ve zihinsel gelişimi açısından çok önemlidir. Çocuğunuzu oyunla çözümleyebilirsiniz.

 

Anne-Babalar Çocuğun Oyunlarında Kendilerini Görebilir. Bebek gelişim oyuncakları ve oyunlar; çocuğun gelişimi, duyguların aktarımı, yetişkinleri nasıl gördüklerinin ve algıladıklarının anlatımı için çok önemlidir.  Örneğin; bir çocuğun oyunda bebeğini okula bırakırken söylediği cümleler ile annesinin onu bırakırken ki yaklaşım biçimiyle genellikle aynıdır.

 

Çocuk, Oyunla Duygu Dünyasını Yansıtır. Çocuk, oyun yoluyla birikmiş enerjisini toplumsal açıdan kabul edilen bir yolla boşaltma olanağı bulur. Kardeşine kızdığı için oynadığı bebeği onun yerine koyar ve uzun bir tatile gönderebilir. İçinde biriken, söyleyemediği şeyleri oyun yoluyla dile getirebilir. İsteklerini ya da kaygılarını görebilirsiniz.

 

Çocuk, Oyunla Zorlu Duygularla Baş Eder. Çocuk gelişimi oyuncakları ve diğer oyuncaklarla çocuk kendine huzursuzluk veren hisleri ve arzularını, çok kere onlardan haberdar olmaksızın bastırır.

 

Oyun Oynarken Hayal Dünyasına Girmek Önemlidir. Oyun sırasında çocuğu gözlemlerseniz onu daha iyi anlayabilir, daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Ancak çocuklar, onlarla oyun oynamak için az ya da çok istekli olduğunuzu gayet iyi çözerler. O nedenle kafanız meşgulken oyun oynamayın.

 

Oyun İçin Alan Yaratılmalıdır. Çocuk bir oyun yerine sahip olmalıdır. İlk zamanlar yattığı oda, oyun odası biçiminde düzenlenebilir. Evin bir köşesini oyun alanına çevirmek, ona pahalı oyuncaklar almaktan daha kıymetlidir.

 

Oyuncağın Fazlası Doyumsuzluk Yaratır. Çocukları gereğinden fazla oyuncakla buluşturmak doğru değildir. Ailelerin zaman ayıramadıkları için vicdan azabını hafifletmek, büyükanne ve büyükbabaların sevgilerinin sonsuz olduğunu göstermek için bu yola başvuruyorlar. Oysa böyle yapmanın pek çok zararı var. Çocuklar bir oyuncakla bağ kuramadan diğerine geçiyor. Bu durum çocuğun çabuk sıkılmasına ve giderek doyumsuz olmasına neden oluyor. Evde biriken oyuncakların bir kısmını kaldırıp, zaman geçince diğerleri ile değiştirmek suretiyle geri çıkartmak oldukça faydalı bir yöntemdir.

 

Gerçek İle Hayal Arasına Bir Köprü Koyulmalıdır. Gerçek dünyadan oyundaki hayal alemine geçiş hemen olurken, oyundan gerçek dünyaya geçmek hemen olmayabilir. Bu bilgiyi göz önünde bulundurmanız iletişiminizi de kolaylaştırır. Çünkü, anne-babalar genellikle çocuğun oyundan kalkıp hemen yemeğe gelmesini, oyunu bırakıp uykuya hazırlanmasını ister. Fakat bu genellikle ilk söylemde olmaz ve mızmızlanmalarla devam eder. O yüzden çocuğunuz oyun oynarken bitirmesi için süre tanıyın ve bunun hakkında bilgi verin. “5 dakika sonra oyun bitiyor”, “Son oyun, yemek vakti geldi.”, “Toplanma zamanı...”

 

Oyunun Tedavi Edici Yanı Olduğunu Unutmayın. Çocukla yaşanan pek çok can sıkıcı durum, oyun yoluyla o kadar kolaylıkla çözüme kavuşmaktadır ki... Tabii can sıkan durum özellikle sizden kaynaklanıyorsa, çocuğunuzla oyuna ayırdığınız bir 15 dakika ile her şey düzelmeye başlar.

 

Yaş Aralıklarına Dikkat Edilmelidir. Oyuncaklarda yaş aralıkları çocuğun ilgi, beceri ve dikkati göz önünde bulundurularak yazılır. Bunu önemsemeden seçilen oyuncakla, çocuğun dikkatine fazlaca yükleme yapılmış oluyor. Çocukların okul öncesinde gelişimi normal seyrettiğinde, yaşlarına göre dikkatlerini toplayabildikleri belli bir süre vardır. Bu tür oyuncaklarla bu süreler aşılmakta, çocuk dikkatini fazlaca topladığından ilkokul döneminde dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile karşı karşıya kalmaktadır. Günümüzde bu durumun sık olmasının bir sebebi de budur. Eğer oyuncak çocuğun yaşının üzerinde ise nasıl oynayacağını bilemediği için sıkılacak, beceremediğini düşünerek ilgisini çekmeyecektir. Bu oyuncaklarla gelecekte sahip olması gereken seçenekleri tüketecektir. Eğer yaşına göre basit kalırsa da gelişimine katkı sağlamayacaktır.

 

Cinsiyete Göre Oyuncak Seçmek Yanlıştır. Okul öncesindeki çocuklar, ilgileri doğrultusunda bazı oyuncaklara daha çok yönelir. Oyuncaklara yasak koymak, cinsiyete göre sınırlandırma yapmak doğru değildir. Çünkü bu dönemde ne kadar bol uyaranla karşılaşırlarsa gelişimlerine katkı sağlanır. Kızların arabalardan, erkekler bebeklerden çok şey öğrenecektir. Oyuncakları cinsiyetine göre ayırarak, çocuğunuzun bazı deneyimleri kaçırmasına neden olursunuz.

 

 

Kaynak

Uzman Psikolog Buket Kasrat - Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 10 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım