Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocukların Özgüvenini Artırmanın 8 İpucu

Çocukların Özgüvenini Artırmanın 8 İpucu

Çocuğunuz yeni girdiği ortama alışmakta zorluk çekiyor ve siz de onun utangaç olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aşağıda size ileteceğimiz 8 ipucu çocuğunuzun kendine güveninin artmasını sağlayacak.

  • 1. Karşılaştırmayı bırakın: Çocuğunuzu arkadaşlarıyla veya kardeşiyle karşılaştırmak hiçbir zaman iyi değildir. Onun neyi farklı yaptığına odaklanın ve bu özelliği nedeniyle ne kadar özel olduğunu hissettirmeye çalışın.
  • 2. Sözlerinize dikkat edin: Çocuğunuzun utangaç olduğunu gördüğünüz anda durumu nasıl açıkladığınız önemlidir. Örneğin, dedesi ziyarete geldiğinde ona selam vermek yerine bacağınızın arkasına saklanıyorsa, “Kusura bakma dedesi, biraz utandı.” demek yerine çocuğunuza “Şu an utandın sanırım ama önemli değil. Dilediğin zaman merhaba diyebilirsin” diyerek onu rahatlatabilirsiniz.
  • 3. Örnek olun: Çocuğunuza sıcakkanlılık konusunda örnek olun. Çocuklar ebeveynlerinin davranışlarını taklit etmeye bayılır, bu yüzden sizi başkalarıyla rahatça konuşurken görmek korkacak bir şey olmadığını gösterecektir.
  • 4. Açıklayıcı olun: Eğer çocuğunuzla daha önce bulunmadığı bir ortama gidecekseniz orada kimler olacağı ve neler yapacağınızla ilgili bilgi verin. Böylece önceden hazırlıklı olduğu için kendisini daha rahat hissedecektir.
  • 5. İletişime küçük gruplarla başlayın: Çocuklar her ne kadar sıcakkanlı olursa olsun, bazen kalabalık ortamlarda kendilerini kötü hissedebilir. Utangaç bir çocuk için sürekli bağıran çocuklarla dolu bir ortam daha korkutucu olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun kendisini rahat hissedeceği 2-3 arkadaşlık gruplarla başlamak daha iyi olacaktır.
  • 6. Çok zorlamayın: Araştırmalar ebeveynleri tarafından girişkenlik konusunda zorlanan çocukların kendilerini daha çok geri çektiğini iletiyor. Çocuğunuz eğer bir şeyi yapmak istemiyorsa onu zorlamak yerine güvende hissettirmek için orada olduğunuzu unutmayın.
  • 7. Fazla korumacı olmayın: Çocukları girişkenlik konusunda zorlamamak gerektiği gibi aynı zamanda korumacı olmak da iyi değildir. Karşısındaki kişiyle iletişime geçmekte zorlanıyorsa, “Ben de seninle birlikte olacağım, merak etme” diyerek onu rahatlatabilirsiniz. Ama asla söylemesi gereken sözleri onun yerine söylemeyin.
  • 8. Sevginizi bol bol gösterin: Çocukların özgüvenli bir birey olarak yetişmelerinin en temel yollarından biri de anne babalarıyla kuracakları sevgi dolu bağdır. Gerektiğinde ona yardımcı olmak için yanında olduğunuzu bilmek çocuğunuzun kendisini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Bu yüzden çocuğunuza bol bol sarılmayı ihmal etmeyin ☺

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 24 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım