Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuklara Doğru Beslenme Alışkanlığı Kazandırma Yolları

Çocuklara Doğru Beslenme Alışkanlığı Kazandırma Yolları

Çocuklara Doğru Beslenme Alışkanlığı Kazandırma Yolları

Sağlıklı ve düzenli beslenmenin temelleri çocukluk döneminde atılır. Bu dönemde doğru bir yöntemle çocuğa yemek yeme alışkanlığı kazandırmak da çok önemlidir. Çünkü çocukluk dönemini kapsayan okul öncesi dönemi, çocuklarda birçok alışkanlığın temellerinin atıldığı dönem olarak bilinmektedir. Beslenme alışkanlıkları da bu dönemde gelişecektir. Bu süreçte miniklerinizin büyüme ve gelişme hızı diğer dönemlere oranla çok daha hızlı bir şekilde ilerler. Çocuğunuz tüm vitamin, kalsiyum, protein ve demir ihtiyacını bu dönemde vermiş olduğunuz yiyecek ve içeceklerden alır. Bu da çocuğunuzun ilerleyen yaşlarda doğru beslenme alışkanlığı kazanmasında ve sağlıklı bir birey olmasında önemli bir etkendir.

Çocuğunuza Doğru Beslenme Alışkanlığını Kazandırmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

• Yemek saatleriniz içerisinde etrafta çocuğunuzun ilgisini ya da dikkatini yoğunlaştırabileceği herhangi bir uyaran olmamasına dikkat etmelisiniz. Örneğin; özellikle yemek saatlerini televizyon, cep telefonu gibi uyaranlar karşısında geçiriyorsa bu durum çocuk için sağlıklı bir beslenme öğünü olmayacaktır. Çünkü çocuk ne yediğinden çok ne izlediğine odaklanmış bir vaziyettedir.

• Çocukların iyi birer gözlemci ve taklit ederek öğrendiklerini hepimiz biliyoruz. Eğer siz yemediğiniz bir yemeğin, çocuğunuz tarafından yenilmesini bekliyor iseniz yanılıyorsunuz. Çocuğunuza alıştırmaya çalıştığınız yemeği aile bireyleri olarak sizin de yemeniz gerekir. Çocuk beslenme konusunda bu anlamda desteğe ihtiyaç duyar.

• Çocuğunuzun yemekleri için uyguladığınız porsiyonlar sizin göz kararınıza ya da doyma noktanıza göre değil, çocuğun ihtiyacı olan besin porsiyonlarına göre ayarlanmalıdır. Yemek yemeyen çocuk yoktur, sizin belirlediğiniz porsiyonları yiyemeyen çocuk vardır.

• Her çocuğun çok sevdiği belli yemekler vardır ve çocuk bir anda bunlardan sıyrılarak yeni şeyler denetilmesini reddedecektir. Bu şekilde ani değişimler yerine az az ilerleme göstererek yeni tatlar denemesine olanak sağlayabilirsiniz. Örneğin,  havuç yemeği reddediyorsa havucu sevdiği bir çorbanın içine ekleyebilirsiniz. Böylece çocukların sevdiği yemekleri bu şekilde de değerlendirebilirsiniz.

• Yemek yediği ya da yemediği zamanları birer ödül/ceza mekanizmasına çevirmemelisiniz. Yemeklerden sonra verilen ödül ya da cezaya dayalı bir yöntem, çocuk da yemek yemekten çok ödüle dayalı bir etkileşim oluşturur. Bunun yerine yemeklerini bitirdiğinde ‘’yemeğine bitirmene çok sevindim/çok mutlu oldum,’’ ya da ‘’yemeğini bitirmemiş olmamana üzüldüm,’’ şeklinde duygularınızı ifade edebilirsiniz.

• Yemediği bir yemeği zorla yedirmek doğru bir davranış değildir. Zorlamak yerine daha sonra yeniden deneyebilirsiniz. Bir öğün atlanması çocuğun genel durumu konusunda zarar vermeyecektir. Zorlamaya dayalı bir tutum ayrıca çocuklarda iştahsızlık da yaratabilir.

• Tüm aile bireylerinin masada bulunduğu bir yemek saatiniz olmalıdır. Yemek saatleri içerisinde herkesin masada bulunuyor olması, çocuğun ilgisini çekecektir. Ancak yemek süreleri gereksiz yere uzatılmamalıdır.

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 3 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 3 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım