Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuklarda Tuvalet Eğitiminde Aileler İçin 9 İpucu

Çocuklarda Tuvalet Eğitiminde Aileler İçin 9 İpucu

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?

Çoğu anne baba çocuklarına tuvalet eğitimi verme konusuna endişeyle yaklaşır, ama eğer zamanı iyi ayarlarsanız hiç de zor değildir. Çocuklar, bu alandaki gelişimleri açısından çeşitlilik gösterir. Bunun için tuvalet eğitimi yaşı yoktur, ama 18-30 aylar arası başlamak için uygun olacaktır.

Hayat bezlerle daha kolay olsa da eğer çocuğunuzda hazır olduğuna dair belirtiler görülüyorsa tuvalet eğitimini ertelemeyin. Çünkü çoğu çocuk, tuvalet eğitimine başlamaya hazırsa, hemen hemen aynı karakteristik işaretleri gösterir. Sadece bunları fark etmeniz ve ona göre davranmanız gerekir. Bu belirtiler iyi bir gözlem neticesinde kolaylıkla fark edebileceğiniz belirtilerdir. Örneğin, belirtiler arasında eğer size bezinin ıslak veya kirli olduğunu söylüyorsa, bezi daha uzun süre kuru kalıyorsa, siz tuvalete gittiğinizde merak edip sizinle geliyor veya sizi taklit ediyorsa, çiş ya da kaka yapacağı zaman farkına varıyorsa, alıştırma külotu taktığınızda daha az tepkiliyse sürece yavaş yavaş başlayabileceğinizi gösterir. Peki, çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalı?

Başarılı Bir Tuvalet Eğitimi İçin 9 İpucu

1. Lazımlık kullanan diğer çocuklarla vakit geçirin, akran çeşitliliği mucizeler yaratabilir.

2. Çocuğunuzun çok sevdiği bir oyuncağının da oturabilmesi için bir lazımlık daha alabilirsiniz, böylelikle çocuğunuz cesaretlenebilir. Dilerseniz bebek klozeti de tercih edebilirsiniz.

3. Başlamak için asla erken değildir. Çocuğunuza tuvalet kâğıdının nasıl kullanılacağını anlatabilir, sifonu çekmesine –bazı çocuklar hareketi gün içinde yüzlerce kez tekrarlamaktan keyif alırlar- izin verebilirsiniz.

4. Tercih ederse tuvaleti kullanmasına izin verebilirsiniz, klozetin üzerine takılan ve yükseklik ayarı yapılabilen oturaklar alabilirsiniz.

5. Aklına gelmeyeceği için lazımlığı siz hatırlatabilirsiniz.

6. Çocuğunuz evde uyanıkken, dışarı çıkarken veya uyurken giydirip çıkarması daha kolay kıyafetler tercih edebilirsiniz.

7. Tuvalete daha rahat oturabilmesi için kendi kendine çıkabilmesini sağlayan bir basamak tercih edebilirsiniz. Basamak aynı zamanda ayaklarını sağlamlaştırmak açısından da önemlidir. Böylece oturduklarında denge kurmayı öğrenirler.

8. Altına kaçırdığı zaman bu anlarda çocuğunuza tepki göstermekten kaçının. Sizin de bildiğiniz gibi bu bir süreçtir ve tuvalet eğitiminde başarısızlık bir tartışma konusu ve sıkıntı unsuru haline dönüşmemelidir.

9. Tuvalet eğitimi sürecinde dışarı çıktığınız zamanlarda çocuğunuz her zaman tuvalete yetişemeyebilir Bu gibi durumlarda tedbir amaçlı çantanıza daha fazla kıyafet koyarak önlem alabilirsiniz.

Tuvalet alışkanlığı kazanmasının bir süreç olduğunu ve değişkenlik gösterdiğinizde başarılı olamayacağınızı bilmeniz gerekir. Bu nedenle tuvalet eğitiminde tutarlı bir davranış sergilemeniz önemlidir.

 

KAYNAK

Dr. Su Laurent – Dr. Peter READER – Ay Ay Bebeğiniz

Dr. Jane GILBERT – Tuvalet Eğitimi

 

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 59 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 3 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım