Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Ekran Bağımlılığını Önlemenin Yolları

Ekran Bağımlılığını Önlemenin Yolları

Günümüz şartlarında artık eski ve yeni arasındaki uçurum hızla belirgin hale gelmeye başlıyor. Bugün doğan çocukların hiçbiri cep telefonsuz ve tabletsiz bir yaşamın varlığını bile bilmiyor. Bu gerçek göz önüne alındığında teknolojiyi tamamen reddetmek ve yaşamın içine almamak pek mümkün görünmüyor. Kendi hayatımızda olan bir gerçeğin çocuktan sakınılması ise ancak kısa bir süre sağlanabilir. Çocuklarda teknoloji kullanımı gittikçe yaygınlaşırken çocuk üzerinde bilinçli teknoloji kullanımı nasıl sağlanabilir?

Ekranla Etkileşim Süresini Belirleyin. Çocuğun yaşına ve ailenin televizyon izlemeye olan bakışına göre her evde değişiklik gösterse bile mutlaka çocuk için bir televizyon ve internette geçireceği süre belirlenmelidir. Belirlemiş olduğunuz süreyi bölümler halinde de sunabilirsiniz.

Çocuğa ekranla özel zaman imkânı sunmayın. Yaşı kaç olursa olsun çocuğun odasında televizyon, bilgisayar bulunmamalıdır. Televizyon ebeveyn kontrolünde izlenmeli ve çocuğun aileden ayrı kalmasına neden olmamalıdır. İnternet kullanımında da ailenin gözetiminde izin verilmelidir. Uzun süreli kullanımlar, çocukta internet bağımlılığını tetikleyebilir.

Ekransız alanlar oluşturun. Yemek odası, mutfak gibi bir ya da birkaç yerde sadece televizyon değil; hiçbir teknolojik cihazın olmamasını sağlayın. Böylece daha az dikkat dağıtan unsur ve daha çok iletişim mümkün olabilir.

Çocuğun size vermiş olduğu geri bildirimleri dikkatli izleyin. Çocuğun izlediği yayınlardan, programlardan haberdar olunması ve özenle seçilmesi çocuğun nasıl etkileneceği konusunda yönlendirici olmayabilir. Aynı şekilde bakım veren kişiyle, büyükanne – büyükbabayla ya da okulda izlediği bir filmden de nasıl etkilendiğini anlamak için soru – cevap yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda izlediği filmle ilgili resim yapması, oyun hamurlarıyla sergilemesi veya sessiz film gibi oyunlarla canlandırmasını isteyebilirsiniz. Bu gibi somut bildirimlerle, izletilen programların çocuk üzerindeki etkileri daha kolay anlaşılabilir.

Farklı aktivite alternatifleri sunun. Evde çocukla geçirilen zamanın daha verimli ve eğlenceli olmasını sağlamak ve televizyona olan ihtiyacı azaltmak için, birtakım farklı seçenekler sunabilirsiniz. Kitaplar, kutu oyunları, danslı şarkılar, eşleştirme kartları, marakasla ritim çalışmaları, maket yapımı, oyun hamuru, deneyler ve bitki yetiştirme gibi alternatiflerle çocuğun hem sağlıklı gelişimi desteklenebilir hem de kaliteli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

İzleyeceği programları belirlerken ortak bir kararda birleşin. Televizyonda veya internette izlenecek programları belirlerken çocuğunuzdan bağımsız olarak seçmeyin. İlgisi, ihtiyacı, yaşı ve isteklerine göre çocuğunuzun da fikrini sorun. Ön elemede ise ailesi olarak siz değerlendirin. Uygunsuz içerikler ve şiddet öğeleri barındıran programlar bu seçimlerde alternatif dışında bırakılmalıdır. Çünkü çocuk yaşı gereği sağlıklı seçim yapmak için yeterli tecrübeye sahip değildir.

Televizyon, cep telefonu, tablet, oyun konsolları, bilgisayar oyunları ve daha pek çok teknolojik ürün üreticileri artık direkt olarak çocukları hedefleyerek ürünlerini pazarlıyor. Hedef kitlenin çocuklar olduğu reklamlarda, dergilerde, televizyonda, oyuncaklarda hatta yiyecek içeceklerin ambalajlarında bile teknolojinin ürünü olan kahramanlar kullanılıyor. Çocuk üzerine kurulan bu yaklaşımı engellemek, teknolojinin doğru kullanımını sağlamak, ekran ve çocuk ilişkisini dengelemekte ise ailelere önemli bir rol düşüyor.

 

Kaynak: Çocuğunuzu Anlamak – Tuğçe Acaröz Oğuz

 

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 14 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım