Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Kardeşler Arası İlişkileri Güçlendirmek İçin 6 İpucu

Kardeşler Arası İlişkileri Güçlendirmek İçin 6 İpucu

Aileye yeni bir bireyin katılması, kardeşi olacağını öğrenen çocuğun tepkisinde zaman zaman stres yaratan bir deneyime dönüşmektedir. Üstelik anne – babanın yeni kardeşle ilişkilerinde nasıl bir iletişim ve tutum sergilediği ister istemez kaygıya yol açabilir. Beraberinde kardeş kıskançlığı ile başlayan bu süreç, kardeşler arası ilişkileri de zedeleyerek devam eder. Özellikle bir konu hakkında kardeşler arasında çözümlenemeyen sorunlar,  iki kardeş arasındaki iletişimi etkileyen tutum ve davranışlar göz önüne alındığında kardeş sendromunu tetikler. Peki, bir ailede kardeşler arasındaki iletişim nasıl olmalı, iki kardeşin yaşamış olduğu sorun aile bireyleri arasında nasıl çözümlenmeli?

Sorunlarını çözümlemede sorun yaşayan kardeşleri çağırarak bir sohbet saati düzenleyin ve bu sohbet saatinde ne hakkında konuşacağınızı anlatın.

‘’Bu ailede mutsuzluğa neden olan bir konu var. Herkesin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için ne yapabileceğimize bakmalıyız.’’

Herkes için geçerli olan kurallardan ve sınırlardan bahsedin.

‘’Bu sohbeti yapıyoruz, çünkü kardeşini rahatsız bir eden bir şey var. Önce bunu kardeşinden dinlemek istiyoruz. O konuşmasını bitirdiği zaman senin de bu durumu nasıl gördüğünü dinleyeceğiz.’’

Her çocuğun hislerini ve endişelerini yazın. Bunları çocuklara yüksek sesle okuyun ki onları doğru algılandığınızdan emin olun.

‘’Oyuncaklarını küçük kardeşinle paylaşmaman kardeşinin kendisini mutsuz hissetmesine yol açıyor ve onu hiç dinlemediğini söylüyor.’’

‘’Abinin paylaşarak ve dönüşümlü olarak oyuncaklarla oynayabileceğinizi söylemesine rağmen, senin bu konuda ısrarcı olduğunu ve bu şekilde bir paylaşım istemediğini söylüyor. Bu durum da abini öfkelendiriyor.’’

Birbirleri hakkında söylemiş oldukları iddiaları çürütmek adına her çocuğa birbirini anlatabilmesi adına fırsat tanıyın.

‘’Kardeşinin seninle ve yaşamış olduğunuz sorunla ilgili düşüncelerini dinledik. Senin de bu durumla ilgili söylemek istediğin bir şeyler var mı?’’ şeklinde bir cümleyle konuşma sırasını siz belirleyebilirsiniz.

Herkesi mümkün olduğunca çözüm önermeye davet edin. Fikirleri değerlendirmeden önce bir kâğıda yazın. Önce çocuklar çözüm önerilerini sunsun.

Yazmış olduğunuz çözüm önerileri arasında kabul edebileceğiniz çözümleri çocuklarla paylaşın.

Yapmış olduğunuz bu sohbet saati, kardeşler arasındaki sorunu aslında fark etmeden kendilerinin çözümlemesine imkân sağlarken, yaşayacakları problem karşısında da nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda onlara ipucu verir.

KAYNAK

Adele Faber - Elaine Mazlish – KARDEŞ REKABETİ

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 21 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 3 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım