Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Koronavirüs'ten Korunma Yolları

Koronavirüs'ten Korunma Yolları

Son yıllarda tüm dünyada ortaya çıkan ve insanlarda solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan virüs, özellikle hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun ve göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.

Yeni Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum yolu sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Yeni Koronavirüsün kulçka süresi 2 ile 14 gündür.

Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, Yeni Koronavirüs enfeksiyonu için de geçerlidir.

Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.

Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır.

Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.

El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.

Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmede önce iyice yıkanmalıdır.

Belirtileri Varsa Neler Yapılmalıdır?

Son 14 gün içerisinde enfeksiyon görülen ülkelerin birinden geldiyseniz cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Eğer öksürüyorsanız, ateşiniz varsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız cerrahi maske takarak en yakın sağlık ocağına başvurun.

Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın.

 

KAYNAK

https://dosyasb.saglik.gov.tr/Eklenti/36665,a-6brosurpdfpdf.pdf?0

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 3 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım