Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Okula başlamış ya da başlamasına kısa bir süre kalmış çocuğunuz okula uyum sürecinde sorun yaşıyorsa bu yazımız tam size göre!

·         Çocuğum ağlıyor, okula gitmek istemiyor.

·         Kapıda bacaklarıma yapışıyor.

·         Kimseyle konuşmuyor.

·         Tuvalete girmiyor.

·         Yemek yemiyor.

·         Evden çıkmadan pazarlıklar yapıyor.

·         Okulun kapısında çığlıklar atıyor.

·         Arkadaşlarına kötü davranıyor.

·         Öğretmenini dinlemiyor.

·         Sınıf camında bekliyor

·         Sürekli beni soruyor.

 

Bu ifadeler, davranışlar ve daha fazlası herkesin yaşama ihtimali olan, okulun ilk günü veya ilerleyen haftalarda karşılaşabileceğiniz normal durumlardır. Yapılan her türlü okula hazırlık çalışmaları, tedbirler ve umuda rağmen okula adaptasyon sorunu yaşanabilir. Yetişkinler bile ilk kez hiç tanımadığı bir yerde, tanımadığı kişilerle olmaktan kaygı duyabilir. Okula uyum sürecinde sorunun net anlaşılması için tespit etmeye yardımcı bazı soruların cevabını bulmak gereklidir. Okula uyum sürecinde ailelerin yapması gerekenler de dikkate alındığında bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz.

 

Okula Uyum Sürecinde Ailelerin Yapması Gerekenler

Sorun anını tespit edin

Sıkıntının oluştuğu anı yakalamaya çalışın. Evde mi, kapıda mı, vedalaşırken mi? Okula hazırlık anının hemen öncesinde alınacak önlem, duyguyu inişe geçmeden sabit tutabilir.

Kriz süresini tespit edin

İlk ağlamasında ya da sesinin titremesinde olayı hemen büyütmeyin. Öğretmeninden de bunu rica edin, panik yaratmadan önce geçip geçmeyeceğini anlayın. Çünkü yeni bir ortamda sosyal olmayı hiç bilmeyen bir çocuğun, oyuncak sahiplenmesi bile kriz nedeni olabilir. Dolayısıyla gün içinde farklı duygusal geçişler yaşaması doğaldır. Çok tepkisel olduğu bazı konular varsa bunları önceden öğretmenine söylemeniz ve öğretmenin de sınıf içindeki gözlemlerini paylaşmasını isteyebilirsiniz.

İşbirliği yapın

Anne-baba olarak dört çocuğunuz bile olsa sizin yaşadığınız birkaç deneyim, okulu yönetiminin ve öğretmenin yaşadığı tecrübelerle kıyaslanamaz. Çocuğunuzu siz tanıyorsunuz ancak çocukların genel davranışlarını onlar biliyor. Büyük ihtimalle sizin yaşadığınız sorunu ilk kez yaşamıyor olacaklardır. Bu nedenle eğitmenlerin bu konuda yardımcı olmasına izin vermeniz ve onlarla işbirliği yapmanız alışma sürecini kısaltacaktır. 

İlk günler kaybolmayın

Okulun ilk günleri yakınlarda olmak, bahçede ya da dışarıda beklemek çocuğu rahatlatabilir.

İlk günleri kısa geçirin

Zaten çoğu okul adaptasyon süreci için ilk hafta yarım zamanlı eğitime başlar. Ancak çocuğunuz fazla tepkiliyse birkaç gün daha kısaltabilirsiniz. Ama bu ödül gibi değil, mecburiyet gibi anlatılmalıdır. “Şimdi okula gidiyoruz ancak benim doktora gitmem gerekiyor. Bu yüzden seni okuldan çok erken almam gerekecek. Okulda kısa bir süre kalacaksın, sonra hemen almak zorundayım.’’

Geç kalmayın

Zor alışan bir çocuğunuz varsa geç kalmayın, çocuğunuzun ayrılık kaygısına bir de terkedilme korkusu eklemeyin. Geç kalacaksanız ya başka birinin almasını sağlayın ya da telefonla iletişim kurup, öğretmenle birlikte hemen bir B planı bulun.

Denetlemeyin, zorlamayın

“Ne yedin, ne içtin, öğretmenin ne dedi, nasıl davrandı, sana kızdı mı, oyuna aldılar mı, ağladın mı?’’ gibi sorularla, çocuk üzerinden okulu ya da öğretmeni denetlemeye çalışmayın. Eğer bir endişeniz varsa bunu konuşun ya da belli etmeden öğrenmeye çalışın. Çocuk tedirginlik hissetmemelidir. Çocuğun okulda yaptığı her şeyi adım adım öğrenmek için zorlayıcı davranmayın, ısrar etmeyin. Siz bütün bir günü saat saat anlatmak ister misiniz? Bunun sorgulanması hoşunuza gider mi? Artık okul çocuğunuz için onun “özel’’ alanı olacak. Her şeyi paylaşmayabileceğini kabul edin ve anlatmak istediklerini istekle dinleyin.

Anıları hatırlatın

Sizi çok özlediğini söyleyerek içinizi parçalayan çocuğunuzun, cebine bir fotoğrafınızı koyabilir ve özlediğinde bakmasını isteyebilirsiniz. Hatta bunu bir etkinliğe dönüştürebilir, okul öncesi ilk hafta etkinliklerinizi artırabilirsiniz. Romantik ve rahatlatıcı etkisi olacaktır. Materyal kullanmadan düşünceyle sakinleştirme yöntemi kullanılabilir; “Özlediğin zaman gözlerini kısacık kapatıp beni düşünebilirsin. Ben iş yerinde ya da dışarda seni özlediğimde böyle yapıyorum ve kendimi çok iyi hissediyorum.’’

Dikkatli olun

Çocuğun davranışları ve hareketleriyle ilgili başkalarına açıklama yaparken dikkatli olun. Öğretmeniyle bile kapıda konuşurken “Çok sorun oldu mu?, Çok ağladı mı?, Ne yaptı?” sorularını çocuğunuzun duymadığından emin olun. Uyku hariç -o bile şüpheli- çocuklar her şeyi kaydedebilir. Arabada dönerken babasına, teyzesine ya da büyükannesine okul günü ile ilgili yaptığınız açıklamayı hiç tepki vermeden, can kulağıyla dinlediğine emin olabilirsiniz.

Acil müdahaleyi ödüle çevirmeyin

Aşırı zorlandığınız zaman okula gitmemesi bir yöntem olabilir. Okula gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranılmalı, önce bunu kavramalısınız. Çünkü buradaki davranışınız çok önemlidir. Okul yerine bir oyun parkına gitmemelisiniz. Ya da okuldan ağladığı için erken alıp onu sinemaya götürmemelisiniz. Cezalandırmak yanlıştır ancak okuldan çıkış bir ödüle dönüşmemelidir.

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 85 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım