Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Saklambaç Oynamanın Çocuklara Faydası

Saklambaç Oynamanın Çocuklara Faydası

Saklambaç oyunu geleneksel ve tüm çocuklar için çok eğlenceli bir oyundur. Eğlenceli olmasının yanı sıra çocukların gelişiminde de oldukça faydalıdır.

 

Görsel algı çocuk gelişiminde önemli bir yeri vardır. Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren belirli bir süre net görüş sağlayamaz. Zihinsel gelişim açısından  bebekler ilk önce, görsel olarak çevrelerini algılar. Bu sebeple nesne sürekliliğini anlamak bebekler için oldukça önemlidir. Cee-ee oyunları başlayan nesne sürekliliğini sağlama oyunları, saklambaç ile devam etmektedir. Gelişimsel olarak sakla-bul oyunlarının sonrasında gelen saklambaç, çocuklar için hem eğlenceli hem de eğiticidir.

 

Saklambaç oyunu ile bebeklerin, ilk olarak görsellikle algıladıkları çevreyi işitsel olarak kavramalarına da yardımcıdır. Aynı anda hem görsel hem işitsel duyuların çalışması zihinsel gelişim açısından bebeğinize destek olacaktır. Zihinsel gelişime bu destek, çocuğunuzun problem çözme becerilerini de geliştirir.

 

Kaybolan nesnelerin ya da kişilerin aslında tamamen ortadan kaybolmadığını anlamak bebeklerin hafıza gelişimine yardımcı olurken; ancak 11 yaş sonrasında tam olarak gelişen soyut düşünme özelliğini de çok küçük yaşlardan itibaren geliştirilmeye başlar.

 

Bebek ile annesi arasında anne karnında başlayan bağ, doğum sonrasında da devam eder ve minikler kendisine bakım sağlayan ve sevgi veren anne ve babasıyla birlikte olmaktan çok hoşlanır. Bu noktada bebeklerin en büyük korkularından biri anne ya da babalarından ayrılma korkusudur. Saklambaç ve sakla-bul türü oyunlar bu noktada bebeğinizin korkusunu yenmesinde çok yardımcı olur. Kaybolan annenin ya da babanın geri geleceğini, kaybolan oyuncakları bulabileceğini öğrenir.

 

Zihinsel gelişim açısından faydaları çok olan saklambacın fiziksel gelişim açısından da çocuğunuza faydaları olur. Yürümeye başlayan bebeğiniz artık daha hareketli bir döneme girer. Saklambaç oyunundaki hareketli düzen, bebeğinizin gün içerisinde biriken enerjisini boşaltmasında ona yardımcı olurken, sayım bitmeden saklanabilmek çocuğunuza çeviklik, kaslarda dayanıklılık ve denge kurma gibi kaba motor gelişimlerinde destek olur. 

 

Bu kadar faydalı bir oyunu minikleriniz ile birlikte sık sık oynamayı ihmal etmeyin!

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 51 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım