Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Spor Yapmanın Çocuklara Ne Gibi Faydaları Olabilir?

Spor Yapmanın Çocuklara Ne Gibi Faydaları Olabilir?

Çocukların spor yapması  fiziksel ve zihinsel gelişimlerini doğrudan etkiler. Spor yapan çocuklarda özgüven, takım çalışması, iş birliği ve liderlik gibi becerilerin güçlendiği gözleniyor. Düzenli olarak spor yapmak, çocukların düzenli beslenmesini ve daha sağlıklı gelişmesini de sağlıyor. Çocuklar genellikle hareket etmeyi sevdiklerinden, spor yapmayı da eğlenceli bulurlar.


İki-dört yaş arasındaki çocuklar koşma, yakalama, sıçrama gibi birçok temel becerileri gerçekleştirebilecek olgunluğa erişmiştir. Denge ile ilgili gelişimleri devam etmektedir. Hareketli nesneleri izlemede zorlanırlar, dikkatleri kısa sürelidir. Uzun süreli aktiviteler bu nedenle uygun değildir. Taklit ederek öğrenirler.  Bu yaş aralığındaki çocuklar için oyun alanlarında, kırda koşma, yürüme, sallanma, yuvarlanma aktiviteleri, gözetim altında olmak koşulu ile su oyunları, basit dans aktiviteleri spor etkinlikleri arasında önerilebilir.


Çocuğunuza spor etkinliklerini nasıl sevdirebileceğinize dair işte size birkaç öneri;

Birlikte Spor Yapın: Çocuğunuzla birlikte spor yapmaya zaman ayırarak, hem çocuğunuzla kaliteli vakit geçirebilir, hem de onu spor yapmaya teşvik edebilirsiniz. Çocuğunuza eşlik etmenin yanı sıra siz de düzenli olarak spor yaparak, çocuğunuza örnek olun.

Yüreklendirin: Çocuğunuzun ilgilendiği spor ile ilgili eğitim almasını ya da gruplara katılmasını sağlayın. Bir takım içerisinde spor yapmak; ekip çalışmasına uyum sağlamasını ve iş birliği yapmasını kolaylaştıracaktır.

Çocuğunuzu spor aktivitelerine izlemeye götürün: Hafta sonları çocuğunuzla birlikte basketbol, voleybol, futbol vb. spor etkinliklerini izlemeye gidebilirsiniz. Sporcuların hem oynadığını hem de bundan keyif aldığını gördüğü zaman onun da spora olan isteği artabilir.

İstedikleri Sporu Yapmasını Sağlayın: Çocuğunuzun yapmak istediği sporu kendisinin seçmesini sağlayın. Farklı spor dallarını yapmaya imkân vererek, çocuğun istediği sporu seçmesine olanak tanıyın.

Çocuğunuzun yaptığı spor dalını tanımasını sağlayın: Çocuğunuz bir spor dalıyla uğraşmaya karar verdiği zaman o spor hakkında bilgilenmesi için yol gösterici olun.

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 4 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım