Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Yeni Annelere Doğum Sonrası Dönem İçin 8 İpucu

Yeni Annelere Doğum Sonrası Dönem İçin 8 İpucu

Doğum yapmak, bir insanı dünyaya getirmek oldukça hassas ve önemli bir konudur. Tamamen size bağımlı olan bu minik insanın tüm sorumluluğunun üzerinizde olduğunu hissetmeniz zaman zaman fiziksel ve duygusal olarak çok yoğun duygular hissetmenize neden olabilir. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız, bununla nasıl başa çıkabileceğiniz konusunda bir şeyler yapmanız gerekebilir. Öncelikle işe kendinize mükemmel anne diye bir şey olmadığını hatırlatmakla başlayın.

Lohusalık Dönemi Psikolojisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum sonrasında herkes yeni doğan bebeğe odaklandığı için lohusa psikolojisi biraz daha geri planda kalabiliyor. İşte anne olmanın ve lohusalık döneminin vermiş olduğu stresle başa çıkabilmeniz için bazı tavsiyeler:

Yalnız kalmaktan kaçının ve en az günde bir kez evden dışarı çıkmaya çalışın.

Sizin gibi yeni anne olan kişiler bulmaya çalışın. Çoğu sizin yaşadığınız duyguları yaşıyordur ve birlikte bir destek ağı kurabilirsiniz.

Lohusalık sürecinde evde mümkün olduğunca yardım almaya çalışın. Eşinizle iş bölümü planı yaparsanız bu süreç çok daha kolay olacaktır.

Hislerinizi paylaşın. Eşinizle, ailenizle ve arkadaşlarınızla konuşun, duygularınızı anlamalarını sağlayın ve size yardımcı olmalarına izin verin.

Lohusalık dönemi psikolojisi zaman zaman sizi zorlayabilir. Bu nedenle bu dönemde eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız doktorunuzla konuşmaktan, danışmana gitmekten çekinmeyin.

Düzenli hafif egzersizler yapmak ve temiz hava almak size iyi gelecektir.

Düzenli ve uygun miktarda yemek yemeye çalışın. Bu özellikle emzirirken size kolaylık sağlar.

Küçük beklentileriniz olsun, planlar yapın. Arkadaşlarınızın ve ailenizin bebeğinize bakma tekliflerini kabul edin veya birkaç saatliğine bakmaları için siz teklifte bulunun.

 

 

Kaynak: Hafta Hafta Hamilelik- Prf. Dr. Lesley Regan- Mikado Yayınları

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 16 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım