Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Kitap okuma saatlerini bebeğinize sevdirmek için neler yapabilirsiniz?

Kitap okuma saatlerini bebeğinize sevdirmek için neler yapabilirsiniz?

Birçok aile bebekleri doğmadan önce kitap okuma saatleriyle ilgili aynı hayali kuruyordur muhtemelen: Bebeğiniz kucağınızda oturuyor ve kitabı ona okurken sizi ilgiyle dinliyor. Ne yazık ki bazen hikâye saatleri hayallerdeki gibi sakin ve eğlenceli geçmeyebiliyor. Bebeğiniz kucağınızda uzun süre oturmak istemeyebilir, kitabı kendisi tutarak sayfaları çevirmek isteyebilir veya kitabı yırtmak daha çok hoşuna gidebilir! Eğer siz de kitap okurken bu durumlarla başa çıkmak zorunda kalıyorsanız endişeniz olmasın, kitap okuma saatlerini keyifli hale getirmek için size harika tavsiyelerimiz var ☺

1. Küçük başlangıçlar

Bu başlığın iki anlamı bulunuyor. İlk olarak, bebeğinize kitap okumaya istediğiniz zaman başlayabilirsiniz. Bebeğiniz küçükken, olabildiğince erken başlamanız kendi yönteminizi oluşturmak için size fırsat sunacaktır. Ayrıca ilk aylarda bebeğinizin hareketleri daha kısıtlı olduğu için ilgisi de sizde olacaktır. İkinci olarak ise, başlangıcı kısa ve basit kitaplarla yapın. Her sayfada bir çizim olan, özellikle dokun-hisset özellikli olan kitaplar bu aylarda daha ilgi çekici olacaktır. Bir hikâye anlatmak yerine sayfalardaki resimleri göstererek isimlerini söyleyebilir, örneğin köpek resmi varsa sesini taklit edebilirsiniz. Bu esnada bebeğiniz hem resme hem de çıkardığınız sese odaklanacak, dil gelişimi için temelleri de atmış olacaksınız.

2. İnteraktif özellikli kitaplar

Mümkün olduğunca dokun-hisset, cırt cırt, açılabilir kapakçıklı, hareketli ve 3 boyutlu özelliği olan kitaplar tercih etmeye çalışın. Bu türde hazırlanmış kitaplar bebeğinizin ilgisini çekmek için daha çok unsur bulundurur. Hikaye okurken motivasyon önemlidir çünkü öğrenme için gerekli ilgiyi tetikler. İnteraktif kitaplar bebeğinizin okuma anına odaklanmasını kolaylaştırır. Ayrıca ifade dilini geliştirmek için de harikadır. Kitaptaki yönergeleri birlikte takip ederken bebeğinizin zamanla farklı tepkiler vermeye başlayacağını da görebilirsiniz.

3. Eller kitaplarda

Kitap okurken bebeğinizin ellerinin kitap üzerinde olması önerilir. Kitaptaki bir nesneyi göstermesi ve işaret etmesi için ona yardımcı olarak ilgisinin kitapta kalmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin “Top nerede?” veya “Hadi topu bulalım.” diyerek bebeğinizin elini tutabilir ve nesneyi gösterecek şekilde yönlendirebilirsiniz. Bebeğiniz henüz konuşamıyor olsa bile, bu tarz sorularla nesneleri tanımlama üzerine çalışabilirsiniz. Bebeğiniz nesneleri tanımlamaya başladıktan sonra “Topla oynayan çocuğu bana gösterebilir misin?” vb. sorularla detaylandırabilirsiniz. Çocuklar yapabildikleri eylemlerle ilgili konulara dâhil olmaktan mutlu olurlar. Kitap okurken onun gelişim düzeyine uygun soracağınız sorular okuma sürecine daha istekli katılmasını sağlayacaktır.

4. Merak

Merak kitap okuma sürecinin belki de en önemli unsurlarındandır. Bazen okuduğunuz kitabın heyecanına kapılıp soluk almaksızın okumaya devam ediyor, hatta bebeğinizin ilgilenip ilgilenmediğini takip etmeyi unutuyor olabilirsiniz ☺ Ancak kitap okuma süresinde miniğinizin ilgisini canlı tutmanın en iyi yolu, durup ona sorular sormaktır. Her sayfayla ilgili olmasa da arada hikâyeyi kesip, “Ne oldu?”, “Çocuk nereye gitti?”, “Neden üzüldü?” gibi sorular sorabilirsiniz. Soru sormak hem çocuğunuzun sürece katılmasını hem de okuduğunuz kelimeleri anlamasını sağlar. Bebeğinizin dil gelişimi henüz kendini ifade edecek kadar gelişmediyse, el-kol hareketleri ve mimikleri kullanabilirsiniz. Eğer sorduğunuz soruya yanıt veremiyorsa, yanıt verebileceği “Araba nerede?”, “Çocuk ne yedi?” gibi daha basit sorular sorabilirsiniz.

Son olarak okuduğunuz kitaptaki nesnelere benzer olan oyuncaklar evinizde varsa okuma saatinize onu da dâhil edebilirsiniz. Örneğin okuduğunuz kitapta bir kamyondan bahsediliyorsa, bu sayfalarda çocuğunuzun oyuncak kamyonunu elinize alıp sesler çıkarabilirsiniz. Veya kitabın ana kahramanı bir ayıysa, oyuncak ayıcığını alıp konuşma cümlelerinde farklı bir ses tonu kullanabilirsiniz.

Hepinize keyifli okumalar ☺

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 28 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım