Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocukların okuma becerisi ne zaman gelişmeye başlar?

Çocukların okuma becerisi ne zaman gelişmeye başlar?

Okumayı öğrenmek çocuklar için önemli bir beceridir ve ister inanın ister inanmayın çocuklar bu beceriyi erken yaşlardan itibaren kazanmaya başlar. Okuryazarlık, sadece okuma becerisi değil, aynı zamanda yazma ve öğrenme becerisini de kapsar. Bir bebeğin ileriki yıllarda okuyabilmesini sağlayacak pek çok yapı doğumdan itibaren kazanılır. Bu yüzden, bebeğiniz okumayı öğrenmeden önce ona söyleyeceğiniz şarkılardaki kafiyeler, konuşurken söyleyeceğiniz kelimeler dinleme becerilerini geliştirecek; kitap okurken resimleri gösterdiğinizde duyduklarıyla ilişki kurmayı öğrenecektir.

Bu aktiviteler bebeğinizin gelecekti dil gelişimi ve okuryazarlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle okuryazarlık çocuğunuz anaokuluna başladığında veya harfleri öğrenmeye başladığında değil; evde birlikte vakit geçirirken kurduğunuz sevgi dolu iletişimle başlar. Peki bu becerinin gelişimine destek olmak için neler yapabilirsiniz? Çocuğunuzun yaş grubuna göre sunduğumuz öneriler size yol gösterici olacak.

0-6 Ay

Bebeğinize kitap okumak için asla erken değildir! Birlikte kaliteli vakit geçirebilir ve ona bir şeyler okurken birlikte eğlenebilirsiniz.

6-12 Ay

Bu dönemde bebeğiniz muhtemelen ona verdiğiniz her kitabı ağzına götürmek isteyecektir. Bebeğinizi kucağınıza alın ve okuduğunuz kitabı ona gösterin, sayfaları çevirmesine, elleriyle sayfalara vurmasına, hatta bazen ağzına götürmesine izin verin. Elinde bir kitap tutuyor olması bile onun okuma araçlarına alışmasını sağlayacaktır.

12-24 Ay

Bu dönemde bebeğiniz kitabın ağza alınacak veya vurduğunda ses çıkaran bir nesne olmadığını fark edecektir. Kitapları daha dikkatle inceleyecek ve birlikte incelemek, okumak için size getirecektir. İşte tam da beklediğiniz, harika bir zaman değil mi ☺ Günlük hayatından tanıdığı nesneleri kitapta tanımaya başlayacaktır. Bu doğrultuda okuduğunuz kitaplardaki olaylarla ilgili ona soru sorabilir, günlük hayattaki tecrübeleriyle bağdaştırmasını sağlayabilirsiniz. Kısa süre içerisinde hikâyenin sonunu tamamlayıcı sorularınıza bebeğinizin verdiği yanıtlara şaşıracağınıza emin olabilirsiniz ☺

25-48 Ay

Bu dönemde muhtemelen küçük çocuğunuz aynı kitabı tekrar tekrar okumak isteyecektir. Kendini güvende hissetmeyi sever ve yapılacak eylemlerin tahmin edilebilir olması bu güven duygusunu destekler. Tekrarlama konusunda istekli olduğu için, bu durumu avantaja dönüştürerek uyku öncesi okuma rutini oluşturabilirsiniz. Ayrıca tekrarlama, çocuğunuzun dil gelişimi için gerekli olan sürekli uyarılmayı da sağlayacaktır.

Sonuç olarak, bebeğiniz büyürken en önemli olan şey, bebeğinize kitap okuyarak onun da kitapları ve hikâyeleri sevmesini sağlamaktır. Bu durum onun ilerde, her ne kadar onun için zorlu bir görev olsa da okumaya daha istekli olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden hiç tereddüt etmeden, istediğiniz zaman bebeğinize kitap okuyun, şarkı söyleyin ve dilediğiniz gibi konuşun!

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 83 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım